Jump to content

Historia bawarskiej marki czyli parę faktów o BMW.

M4A1
  • 234 views

 Share

Siemka!

Jako, że jestem fanatyczką motoryzacji i szczególnie miłośniczką marek japońskich między innymi Toyota czy Nissan to uwielbiam BMW (kocham tą nutkę niepewności i fakt zastanawiania się nad tym, co aktualnie zrobi bum podczas krótkiej i bardzo przepisowej przejażdżki :kekw:), posiadam E46 (skarbonkę bez dna tak swoją drogą, ale ze sprawnymi kierunkowskazami), m pakiet, z silnikiem M52B25 2.5 170KM, porobiona przeze mnie stricte pod zabawy na torze, drifty. Słowem wstępu, śmiechem, żartem lub słabym sucharem. Postanowiłam, że w tym artykule podzielę się z Wami ciekawostkami, a także początkami marki BMW. Być może i mamy tutaj osoby, które także interesują się motoryzacją i chcą się podzielić swoją wiedzą w tej dziedzinie, albo pochwalić się swoimi furami. :HYPERSL:

 

tumblr_3aaebfa39e8c08ac2d2283cb335bd1d8_cd0d960b_500.gif.c5701469ccf55a7c287fe525cf432659.gif

 

W 1916 roku Franz Joseph Popp, Karl Rapp i Camillo Castiglioni założyli firmę z siedzibą w Monachium w Niemczech. Nazwali firmę Bayerische Motoren Werke, która później została skrócona do BMW.  Rappe opuścił firmę już w 1917 roku i dopiero wtedy wyprodukowano pierwszy produkt tej marki, a był to silnik lotniczy.  We wczesnych latach istnienia firmy wytwarzano szereg produktów, między innymi hamulce kolejowe, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt rolniczy. Produkowali także silniki do autobusów, ciężarówek i pomp. Była to konieczność podczas trwania I Wojny Światowej. Motocykle BMW produkowane były na potrzeby armii niemieckiej w okresie zbrojenia się Niemiec hitlerowskich. Najpopularniejszy model tamtych czasów oznaczony był jako R 75. Były to bardzo niezawodne motocykle, przystosowane do działania w najbardziej ekstremalnych warunkach terenowych od błotnistych stepów poprzez piaski pustyni do śnieżnych bezdroży. 
 

Pierwszy samochód marki BMW oznaczony symbolem 3/15 pojawił się w 1929 jako wersja licencyjnego modelu Dixi.

W 1952 roku BMW zaprezentował nowy model BMW 520 (czytane pięć – dwadzieścia). Od tego modelu rozpoczęto jednolite, stosowane do dzisiaj we wszystkich modelach BMW nazewnictwo z podziałem na tzw. klasy. I tak nazwa BMW 520 oznaczała model serii 5, czyli klasy średniej, a liczba 20 odnosi się do silnika o pojemności skokowej 2,0 litrów. W późniejszych latach firma rozluźniła tę zasadę i kombinacja dwóch ostatnich cyfr nie zawsze odnosi się do pojemności skokowej silnika zastosowanego w danym modelu. Oprócz trzech cyfr w nazwie modeli BMW dodawane są litery: np. d – dla silników wysokoprężnych, czy x – dla modeli wyposażonych w układ napędu na cztery koła xDrive. W 1973 roku prawdziwą sensację wywołał model 2002 Turbo, który był pierwszym seryjne produkowanym niemieckim samochodem wyposażonym w turbodoładowanie (Porsche 911 Turbo pojawiło się rok później). Turbodoładowany silnik o mocy 170 KM zapewniał ważącemu 1080 kg BMW fantastyczne osiągi: przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,2 sekundy i prędkość maksymalną 212 km/h.
 

3e97b11f06d1061662508e44513bae94.jpg

 

 

Najdroższym modelem BMW w historii firmy sprzedanym na świecie było BMW 507 Series II Rodster.

Auto zostało sprzedane na aukcji samochodów organizowanej przez RM Auction. Auto według dokumentacji miało przebieg 17 563 kilometry i pochodziło z serii limitowanej, wyprodukowano jedynie 252 egzemplarze. Auto osiągnęło cenę 2,4 miliona dolarów.

 

15138853-1959-bmw-507-roadster-series-ii-std.jpg

 

Kolory użyte w logo reprezentują Bawarię.

Logo BMW jest charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne. Składa się z czarnego koła z ćwiartowanym wnętrzem, a sekcje wewnątrz są naprzemiennie niebieskie i białe. Wiele osób błędnie uważa, że logo ma przedstawiać wirujące śmigło. Kolory dobrano tak, aby reprezentowały barwy Bawarii, czyli miejsca, w którym znajduje się główna siedziba BMW. Niebieski i biały to barwy Bawarii, ale to nie jedyny powód, dla którego zaprojektowano symbol w ten właśnie sposób. Krążek był częścią oryginalnego logo firmy Rapp Motor, która była zaangażowana w założenie BMW. Dlatego logo było ważnym hołdem dla nich i roli, jaką odegrali w tworzeniu BMW.

 

1227246520_kolorynmwlogo.gif.7b409ca23a011d3e63ebc3b665e917a6.gif

 

BMW jest właścicielem Rolls-Royce’a i marek Mini.

Często trudno jest ustalić, który producent samochodów wytwarza dany pojazd, ponieważ jest powszechne, że jeden producent przejmuje inny produkt, a następnie kontynuuje produkcję modeli w imieniu poprzedniej firmy. BMW jest tego doskonałym przykładem, ponieważ przejęło dwie brytyjskie firmy; Rolls-Royce i Mini Cooper. BMW kupiło brytyjską Grupę Rover w 1994 roku. Oznacza to, że obecnie produkuje wszystkie samochody wcześniej produkowane przez tę firmę, w tym Mini Cooper, Rover MG i Land Rover. Następnie BMW przejęło Rolls-Royce i wyprodukowało swój pierwszy samochód pod tą nazwą w 2003 roku. Był to Rolls-Royce Phantom. Często zaskakuje fakt, że dwie najbardziej znane brytyjskie marki samochodów są obecnie produkowane przez niemiecką firmę.

 

9qtU=&risl=&pid=ImgRaw&r=0

 

źr;

1 / 2

 

 Share


User Feedback

Recommended Comments

Jeżeli chodzi o motoryzację to mamy dużo wspólnego :D Całe życie jeździłem Japońcami i wiem, że to wspaniałe samochody, w ogóle mój dream car to Stagea RS260 R34 :smile7:

Aktualnie posiadam E39 M57, trochę podrasowane, że tak to określę. Bardzo wdzięczne autko, odpłacam mu za niezawodność, częściami z najwyższej półki, albo OEM, co jak wspomniałaś jest studnią bez dna, ale ile frajdy daje :D No i tak jak w japońcach, zrobisz coś raz a dobrze, to już nie musisz się o to martwić. Miałem przyjemność jeździć E30 S14, złego słowa nie powiem, za******a zabawka, aczkolwiek mi bardziej odpowiada seria 5 niż seria 3 na daily. Więcej miejsca, masywniejsza, przyjemniejsza na trasy, ogromna różnica w pojemności, lecz troszkę słabsze osiągi. Masa wrogiem przyśpieszenia niestety, ale są na to patenty :smile51:
Pozdrawiamy z zimowej Norwegii :smile2:

 

20230121_170800.jpg

Link to comment
Share on other sitesCreate an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.