Jump to content

Czy gry komputerowe uzależniają?

Ewwcia.
  • 293 views

artyk.png.be905b4b2a7471d118dfc56b5e76e116.png

 

Pewnie spora część osób z naszej sieci wykorzystuje teraz nadmiar wolnego czasu na granie w gry komputerowe.

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy nie spędzacie zbyt dużo czasu w wirtualnym świecie? 

 

Work From Home GIF by University of Florida

 

 

Kiedyś nikt nie pomyślałby, że od czegoś takiego można się uzależnić, a teraz jest to jedno z "najpopularniejszych" uzależnień. Ludzie nie zauważają, ile czasu poświęcają na gry, dopóki nie zaczynają zaniedbywać swoich obowiązków czy rodziny i znajomych w realnym świecie. 

 

Uzależnienie od gier komputerowych zostało jakiś czas temu wpisane na listę chorób psychicznych. Na początku było to klasyfikowane tylko jako zaburzenie psychiczne, ale problem spoważniał na tyle, że w dzisiejszych czasach jest to choroba. Choroba, którą da się i należy leczyć. W niektórych krajach powstają specjalne kliniki, do których przyjmują ludzi uzależnionych od wirtualnego świata. 

 

Uzależnieni od gier komputerowych spędzają większą część dnia przed monitorem. Bardzo często odrywają się tylko po to, by zjeść, załatwić potrzeby fizjologiczne i chwilę się przespać. Ludzie, którzy pracują etatowo również cierpią na to uzależnienie. Od razu po pracy siadają do komputera, żeby tylko nadrobić stracony czas, czasem przesypiają tylko 2-3 godziny w ciągu doby, by nie marnować więcej czasu i móc poświęcić go na "przyjemność". Niektórzy (jeśli mają możliwość) potrafią całą dobę przesiedzieć przed komputerem, jeżeli nie mają obowiązków lub nie poczuwają się do ich wypełniania. 

 

 

0f7dc59195d4751abf12380623533290.jpg.20118fa5541307082b1600e88b4fd24e.jpg

 

Dzieci nie chcą chodzić do szkoły, niektóre często symulują choroby lub złe samopoczucie, by tylko zostać w domu i grać w gry. Duża część społeczeństwa uważa, że jest to wina rodziców, którzy nie poświęcają dzieciom wystarczająco dużo uwagi i np. decydują się na usadzenie dziecka przed monitorem i pozwalają mu grać, ile chce. Jest to bardzo słabe zachowanie, bo małe dziecko łatwiej przywyknie do takiej sytuacji i później ciężej mu będzie znaleźć sobie inne zajęcie czy zabawę. Nie zawsze jednak jest to wina rodziców; niektóre dzieci dopiero w późniejszym wieku same wykazują zainteresowanie światem wirtualnym, grami itd. Czasem wyłapią to od znajomych, u innych osób stanie się to samoistnie, po którejś nocce spędzonej w jakiejś grze z "wirtualnymi" znajomymi. 

 

W internecie możemy natknąć się na historie osób, które mają lub mieli do czynienia z uzależnieniem. Pewnie niektórzy z nas mają w swoim otoczeniu osoby, które wykazują objawy tego uzależnienia. 

 

Według przeprowadzonych badań najbardziej uzależniają gry, które się "nie kończą". Nie da się ich przejść, akcja trwa nieprzerwanie, ciągle można robić coś nowego. Grą, która jest jedną z najbardziej uzależniających, jest Minecraft. Tej gry tak naprawdę nie da się skończyć. Można grać w różnych trybach - kreatywny, przetrwanie, granie online. Gra ta cieszy się dużą popularnością, mimo że oficjalnie została wydana w 2011 roku.

 

 46fae48fbfcc9603fe19e116e3e8d03c.jpg.b551a6e06be580a22fadd452843b6ce1.jpg

 

 

Inne gry, które znalazły się na tej liście to między innymi: GTA V, Fortnite, Call of Duty, Overwatch. 

 

Wielu ludzi uważa, że granie w gry komputerowe pozwala pozbyć się zgromadzonego w nas stresu, który powstał np. w pracy, w szkole, po ciężkim dniu. Ja też tak uważam, ale z drugiej strony wcale nie jestem zdania, że długie godziny spędzone przed monitorem pomogą jakoś bardzo. Jest to męczące, później ciężko jest zabrać się za wykonywanie obowiązków, aktywne spędzenie czasu. 
Czasem fajnie jest usiąść, zgadać się ze znajomymi i pograć kilka godzin w jakąś gierkę, ale czy na dłuższą metę jest to dla nas dobre? 

 

 

Czy potrafilibyście spędzić np. tydzień bez grania w gry komputerowe? Próbowaliście? 

 

 

 

 

Źródła:
https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/ktore-gry-uzalezniaja-najbardziej-serwis-clutch-prezentuje-raport-o-wplywie-gier/c5slfcc
https://www.google.com/search?q=gaming+pinterest&tbm=isch&chips=q:gaming+pinterest,online_chips:wallpaper&hl=pl&ved=2ahUKEwjslOuwiJHpAhWDPpoKHQlzBNEQ4lYoAXoECAEQFw&biw=1903&bih=888#imgrc=gSrwFn8s-gj1GM
https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Nalogi/Uzaleznienie-od-gier-komputerowych-nowa-choroba-psychiczna-wg-WHO

https://pl.pinterest.com/pin/54254370497288437/?nic_v1=1aREMHGRtxbbu5ckNov1o0vmDZc%2BzDIT30UFKG28GB71Gk2ai%2Bmu0H2SCMlVfJRRwY

 

 

Edited by Ewwcia.User Feedback

Recommended Comments

Przerwy od gier jako tako nie miałem, nie licząc dwuletniej spowodowanej brakiem komputera, lecz czasami robię sobie tydzień bez social mediów, wyłączam wtedy wszystkie aplikacje na telefonie i mam święty spokój od wszystkiego. Polecam takie coś, bo pokazało mi ile tak naprawdę traciłem czasu na głupiego snapa czy też instagrama. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Nie raz już miałem przerwy od gier, a nawet od komputera. Zdarzało mi się, że nie grałem w gry nawet ponad miesiąc, albo przez tydzień nie odpalałem komputera aby odpocząć (oczywiście nie licząc jak mi się zepsuł). Więc mi chyba uzależnienie nie grozi. 

 

Ale idzie plusik za pracę, bo naprawdę bardzo ładny artykuł. <3 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Guest
This is now closed for further comments

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.