Jump to content

Żałoba w brytyjskiej rodzinie królewskiej.


kasiaa
  • 256 views

 Share

Królowa Elżbieta II 

 

 

 

Dziś 8 września 2022 roku zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Miała 96 lat, jej panowanie było najdłuższe w historii brytyjskiej Korony.  

 

 

 

Dla jednych była symbolem wielowiekowej tradycji, dla innych zaś historycznym anachronizmem, który nie powinien istnieć od bardzo dawna. Każdy postrzegał ją inaczej lecz nawet najwięksi przeciwnicy monarchii nie mogli jej odmówić klasy i poświęcenia dla służby publicznej.  

 

 

 

O jej panowaniu zdecydował przypadek, nigdy nie miała być królową. Była córką młodszego syna Jerzego V, co prawda dbano o jej edukację i wizerunek w świecie, lecz nie brano jej pod uwagę jako przyszłą królową. Na tronie zasiadał brat jej ojca – Edward VIII.  

 

 

 

Przypadkiem tym była abdykacja Edwarda VIII, co skutkowało koronacją jego brata – ojca Elżbiety. Jerzy VI nie miał syna, lecz dwie córki - Elżbietę i Małgorzatę. Pierwsza jako pierworodna otrzymała tytuł następczyni tronu.  

 

 

 

Choroba jej ojca zmusiła Elżbietę w młodym wieku do przejęcia części jego obowiązków. Należały do nich między innymi zagraniczne podróże po krajach Wspólnoty Narodów. W czasie takiej podróży księżna dowiedziała się o śmierci ojca, przebywała wówczas w Kenii wraz ze swoim małżonkiem księciem Filipem.  

 

 

Do Londynu powróciła jako królowa.  

 

 

Koronacja monarchini była jedną z historycznych, ponieważ odbyła się szybciej niż oczekiwano i po raz pierwszy w historii można było ją obejrzeć w telewizji. Książę Filip był odpowiedzialny za organizację tego przedsięwzięcia i jego pomysłem było sfilmowanie koronacji.  

 

 

Królowa Elżbieta była perfekcyjną monarchinią, nie popełniała gaf, uważała na to co mówi, a zwłaszcza stroniła od skandali.  

 

 

Żródło 1, wikipedia

 Share


User Feedback

Recommended CommentsCreate an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.