Jump to content

Zamek Książ, symbol zwycięstw i porażek.

Gdzie się znajduje?
Książ - zlokalizowany na Dolnym Śląsku w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. 
 
Kto mieszkał w zamku? 
80-letnia Doris Stempowska, a teraz właściwie Dorota Stempowska to jedyna mieszkanka zamku, która pamięta czasy ostatnich jej właścicieli. Jej ojciec był koniuszym Hochbergów. Jej matka z kolei pochodziła z rodziny kuźniczej, która przez lata prowadziła książęcą kuźnię. 
Dorota Stempowska jest jedną z niewielu osób, które mogą pamiętać moment przeprowadzki księżnej Daisy. Księżna Daisy, czyli właściwie Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless została przeniesiona z zamku do Wałbrzycha w 1941 roku. 
- 1 września było powiedziane, że wybuchła wojna. Tu została tylko księżna Daisy. Tutaj mieszkała, w tym budynku dokładnie, w tych pokojach. Księżną pamiętam jako starszą panią. Pamiętam jak ją wywozili. Ktoś rzucił hasło: dzieci mają podać kwiaty. Szybko nam zerwali z tarasów kwiaty i żeśmy jej położyli te kwiatki, a ona nam podziękowała. – relacjonuje wieloletnia mieszkanka zamku.
 
 

Podobizna księżnej Daisy
 
 
Co się w nim znajduje?
Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600), jej powierzchnia od parteru do 4 piętra liczy 10 062 m², natomiast 5 piętro ma 894 m², łącznie jest to około 11 tys. m² (bez wliczania powierzchni piwnic zamkowych). Wraz z kilkunastoma budowlami znajdującymi się przy samym zamku, do administracji Książa przynależy 16 822 m² powierzchni użytkowej.

Jeden z wielu pokoi
 
Pożar
10 grudnia 2014 około godziny 14:00 we wschodniej części poddasza zamku wybuchł pożar, w wyniku którego spaliła się znaczna część poddasza i dachu. Z oszacowanych strat wynika, że uszkodzone zostało około 500 m² dachu i poddasza. Z zamku ewakuowano turystów i pracowników. Do 13 grudnia 2014 nie był on dostępny dla turystów. W akcji gaśniczej uczestniczyło 37 zastępów straży pożarnej z całego województwa dolnośląskiego. Śledztwo wykazało, że do pożaru przyczynili się pracownik i szef z jednej z wynajętych firm prowadzących na dachu prace remontowe. Przyczyną pożaru miało być nieumiejętne posługiwanie się palnikiem gazowym przez jednego z pracowników. Mężczyźni przyznali się do winy. W kwietniu 2015 zakończono odbudowę zniszczonego w pożarze dachu. Koszt remontu wyniósł 520 tysięcy złotych
 

Zdjęcie płonącego zamku.
 
 
Zamek zbudowany jest wewnątrz malowniczych lasów, w wąwozie przepływającej w dole rzeki Pełcznicy. Umiejscowiony jest na urwistym skalnym masywie, na wysokości 395 m n.p.m. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu).

 
 
Historia zamku
1288 – 1292
BOLKO I SUROWY, KSIĄŻĘ ŚWIDNICKO-JAWORSKI Z LINII PIASTÓW, NAKAZUJE WYBUDOWAĆ „KLUCZ DO ŚLĄSKA” – DZISIEJSZY ZAMEK KSIĄŻ
 
1382
PO RAZ PIERWSZY POJAWIA SIĘ NAZWA „FÜRSTENSTEIN” (KSIĄŻĘCY KAMIEŃ), OBOWIĄZUJĄCA DO ROKU 1945
 
1509
NA ZAMKU ROZPOCZYNA SIĘ PANOWANIE RODZINY VON HOCHBERG, KTÓRE TRWA PONAD 400 LAT
 
czerwiec 1943
ZNIESIONY ZOSTAJE FIDEIKOMIS RODZINY VON HOCHBERG, A SAM ZAMEK KSIĄŻ ZOSTAJE SKONFISKOWANY NA RZECZ III RZESZY.
 
1970
NA TERENY KSIĄŻA WKRACZA WOJSKO LUDOWE POLSKIE. W TYM OKRESIE ODBYWA SIĘ RÓWNIEŻ PIERWSZA RENOWACJA OBIEKTU.
 
1991
ZAMEK KSIĄŻ PRZECHODZI POD ZARZĄD GMINY WAŁBRZYCH.
 
 
źródło https://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/zamek
https://pl.wikipedia.org/wiki/Książ
 

7 comments
191 views

Pershing, Boss z Ożarowa & Król życia

Lata 90 były złotym okresem działalności zorganizowanych grup przestępczych w Polsce. Jednymi z najbardziej wpływowych i najbardziej znanych gangsterów byli przestępcy z Pruszkowa - dziś przedstawię i przybliżę Wam historię jednego z nich.

Mowa tutaj o Pershing'u, a właściwie Andrzeju Kolikowskim, którzy urodził się 19 stycznia 1954 roku w Ołtażewie pod Warszawą, następnie dorastał nieopodal Pruszkowa, w Ożarowie Mazowieckim. Z wykształcenia był mechanikiem samochodowym, ukończył szkołę zawodową po której przez krótki okres czasu pracował jako kierowca w zakładzie „Transbud”. W wolnych chwilach uprawiał sport min.: zapasy, ale i również piłkę nożną w drużynie CWKS "Legia" Warszawa. Dzięki przynależności do stołecznej drużyny i trenowaniu zapasów poznał wiele przyszłych gwiazd sportu. W latach 70. XX w. nawiązał współpracę z Jeremiaszem Barańskim, ps. „Baranina”, dzięki pomocy którego wyjechał do Niemiec. Po zarobieniu pieniędzy i zdobyciu kontaktów w świecie przestępczym wrócił do Warszawy, gdzie przy pomocy Leszka Danielaka, ps. „Wańka” i Marka M., ps. „Gruby Marek” założył pierwszy swój własny dom gry.
 
Dom gry, który stworzył zaczął przynosić mu bardzo duże zyski, wtedy do rozdziału jego kariery wskoczyły kolejne etapy działalności min. przejmowanie innych domów gry oraz odzyskiwanie długów tj. haracz - który w jego imieniu pobierała stworzona przez niego grupa ożarowska. Jest grupa ostatecznie w latach 90 została częścią Gangu Pruszkowskiego, a on sam formalnie został jednym z członków zarządu.
Świat przestępczy szybko nabierał rozpędu, miejscowe grupy przestępcze miały coraz więcej ludzi, pieniędzy co skutkowało wieloma zamachami - pierwszy z nich miał miejsce 30 marca 1994 roku na dachu MultiPubu przy ul. Meksykańskiej w Warszawie. Sprawcy podłożyli ładunki wybuchowe, jednak wybuchły one przed samym przybyciem Kolikowskiego. Kolejny zamach miał miejsce kilka dni później w miejscu zamieszkania, a dokładnie w Ożarowie gdzie znajdowała się jego willa. Zamachowcy zastali w domu jedynie jego żonę i ochroniarza, ale i prywatnie jego przyjaciela - Andrzeja F. ps. "Florek", który został postrzelony. Za trzecim razem, w lipcu, życie niedoszłej ofiary ponownie uratowało zbyt wczesna detonacja materiału wybuchowego, który znajdował się pod nadwoziem samochodu - tak jak miało to miejsce przy pierwszej próbie zamachu.
 
Po serii zamachów bombowych jego osobą zainteresowały się służby. 11 sierpnia 1994 roku Pershing został zatrzymany przez antyterrorystów, a wraz z nim grupa dziewiętnastu członków gangu pruszkowskiego. Po przewiezieniu go do stolicy, zostały mu postawione zarzuty min. paserstwa, wymuszeń i fałszowania dokumentów (zakup kradzionego samochodu). Po postępowaniu karnym w 1996 roku zapadł prawomocny wyrok - 4 lata więzienia dla Pershinga.
 
W 1998 roku opuścił areszt, po wielu zmianach stara się przywrócić ład i porządek w grupie pruszkowskiej. Kolikowski szybko wrócił do pierwszej ligi czego efektem było przejście wielu gangsterów na jego stronę min. gang Bola z Grodziska liczący 300 osób i ponad stuosobowa grupa Bedzia. Po zmianie zasad i zrobieniu selekcji postanowił zainwestować pieniądze w legalne przedsiębiorstwa, aby oczyścić brudny kapitał. Pierwszymi inwestycjami były min. dyskoteki oraz jedna z pierwszych wytwórni filmów DVD, która znajdowała się w Rumi.
 
Listopad 1999 roku. Pod samochodem Andrzeja F. ps. "Florek", eksploduje ładunek wybuchowy. Była to kolejna próba zamachu, tym razem nieudana. Dwa tygodnie później brutalnie zamordowany zostaje, wraz z narzeczoną, inny człowiek Pershinga. Wszystkie zamachy miały jeden ważny aspekt - zmusić Andrzeja do zostania w Stanach Zjednoczonych, który w tym czasie przebywał w Atlantic City ze względu na walkę Andrzeja Gołoty.
Pershing jednak powrócił do kraju, otoczył się grupą ośmiu zaufanych ludzi, z którymi wybrał się do Trójmiasta. Po kilku dniach postanowił wybrać się na rekreacyjny wyjazd do Zakopanego bez ochrony, towarzyszy mu tylko i wyłącznie kochanka - Patrycja, która współpracowała ze Słowikiem.
 
Wyjazd do Zakopanego miał ogromny wpływ - 5 grudnia 1999 roku Pershing został zamordowany. 
 
Źródło informacji: Wikipedia

5 comments
254 views

Znany Motoratownik "Borkoś" w szpitalu

O samym zdarzeniu było bardzo głośno w mediach jak i również w telewizji.
 
Osoba, o której mowa to Marcin Borkowski, znany jako "Borkoś" - ratownik, który po dyżurach jeździ swoim motocyklem po naszej stolicy i pomaga poszkodowanych. Marcin prowadzi również kanał na serwisie YouTube, na którym pojawiają się filmy z jego patroli. Jego content, który prowadzony jest na jego kanale ma zazwyczaj cel edukacyjny: promuje pierwszą pomoc oraz opowiada o swoich przygodach.

Do wypadku doszło w środę mniej więcej o godzinie 17 - po otrzymaniu zgłoszenia, na miejscu momentalnie pojawiły się takie jednostki jak: Straż pożarna, pogotowie i policja. W wypadku uczestniczył Borkoś oraz kierująca samochodem marki Opel.
Jego stan był określony jako ciężki, ale stabilny, więc z tego powodu został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. 
 
Wczoraj została przeprowadzona jedna z wielu operacji, które będą miały miejsce. Wszystkie kluczowe zabiegi zostały wykonane pomyślnie, bez większych problemów, a kolejna operacja jest zaplanowana na poniedziałek.
 
Jeśli jesteście zainteresowani jego dalszymi losami wszystkie ważne informacje pojawią się na jego socialach:
- https://www.facebook.com/marcin.borkos.borkowski/
- https://www.instagram.com/borkos_ratownik/
 
Dodatkowo możecie wspomóc zbiórkę oraz patronite, z którego wszystkie środki zostaną przeznaczone na leczenie i długą rehabilitację: 
- https://pomagam.pl/borkos
- https://patronite.pl/motoambulans

3 comments
223 views

Pałac Kultury i Nauki. Symbol stolicy Polski.

Pałac Kultury i Nauki. 
Symbol stolicy Polski.
 
Prace nad budową PKiN w Warszawie rozpoczęto w maju 1952 roku, a sam budynek oddano do użytku niespełna 3 lata później, bo już 22 lipca 1955. 
Otwarcie miało miejsce w obchodzone wówczas Święto Odrodzenia, czyli 10 urodziny PRL. 
 
Architektonicznie jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Posiada 42 kondygnacjach, na których mieści się 288 pomieszczeń.
Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem w Polsce. 
 

Sala Warszawska w PKiN.
 
Twórcą samego projektu jest radziecki architekt Lew Rudniew, który studiował architekturę polską. Zwiedził wiele miast w celu, alby jak najlepiej oddać w nim narodowy styl. 
Widoczny jest on chociażby w zwieńczeniu budynku, gdzie widać elementy attyki z ratusza w Sandomierzu. 
Samą budową PKiN zajmowali się radzieccy robotnicy, dla których wybudowano wówczas specjalne osiedle z własnym zapleczem socjalnym. 
 

Budowa PKiN w 1954 roku.
 
To obiekt szczególny pod względem historycznym, architektonicznym, ale także emocjonalnym, bo budzi diametralnie odmienne uczucia zarówno podziwu jak i dezaprobaty.
Przez jednych uważany jest za perłę architektury socrealizmu, przez drugich jest symbolem radzieckiego zniewolenia.
 
"Dar od Związku Radzieckiego dla Narodu Polskiego"
PKiN był uważany przez komunistów za symbol wiecznej przyjaźni polsko-radzieckiej.
 
Legenda głosi, że Józef Stalin zaproponował Bolesławowi Bierutowi trzy możliwe inwestycje radzieckie w Warszawie: metro, osiedle mieszkaniowe i właśnie budynek Pałacu Kultury i Nauki, a I sekretarz PZPR wybrał tę ostatnią możliwość.
 
Przed wojną Warszawa nazywana była Paryżem Północy, dziś to już przeszłość. Wojna zniszczyła kolorowe, tętniące życiem miasto.
To co stanowi dziś zawdzięcza ciężkiej pracy i poświeceniu obywateli.
 

PKiN od strony Północnej.
 
Być może dlatego bolesnym dla części mieszkańców jest to w jaki sposób, przez kogo i na ruinach czego stoi dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy.
 Czy tego chcemy, czy nie jest przestrzenną ikoną Warszawy, obecną na pocztówkach, zdjęciach, filmach i w programach telewizyjnych. 
Do tej pory nie stworzono nic bardziej konkurencyjnego.
 
Pomimo powyższego nic nie zmienia faktu, że to piękna budowla, która utrwaliła się w pamięci miliona Warszawiaków jako pożyteczna, służąca potrzebom społeczeństwa budowla mieszcząca kina, teatry, sale, szkoły, uczelnie, Pałac Młodzieży, basen. 
 

PKiN widoczny z oddali.
 
Pałac Kultury i Nauki to bezcenny, unikatowy zabytek architektoniczny w stylu socrealizmu, którego nie ma żadna stolica europejska.

6 comments
173 views

Wyciek danych z Twitch. W nim zarobki twórców i kod źródłowy

W Internecie pojawiła się paczka plików o rozmiarze ponad 125 GB pochodząca z wycieku danych platformy Twitch. Poza zarobkami twórców (również polskich) udostępnione zostały również kody źródłowe serwisu i aplikacji mobilnych.
 
O wycieku dowiedzieliśmy się z portalu 4chan, na którym jeden z użytkowników udostępnił paczkę plików zawierającą dane pozyskane z ataku na najpopularniejszą platformę streamingową - Twitch. Zgodnie z doniesieniami nie ma co dyskutować nt. autentyczności plików. Są prawdziwe. 
 

 
Zawartość paczki z wycieku danych z Twitch (Źródło: videogameschronicle.com)
 
 
Wśród plików udostępnionych przez atakującego znajduje się przede wszystkim kod źródłowy platformy, raporty finansowe dotyczące wypłat dla twórców Twitch od 2019 roku, kod aplikacji na urządzenia mobilne i konsole, pakiety SDK, wewnętrzne serwisy AWS, a także niewydany jeszcze projekt nazwany Vapor - konkurecja dla platformy Steam. Zgodnie z tym co mówi osoba, wstawiająca całą paczkę do sieci - danych i materiałów ma więcej, ale jeszcze ich nie opublikowała.
 
 
Cel ataku?
Pytanie dość ciekawe, ponieważ atakujący nie żąda żadnego okupu od Twitch'a, czego byśmy się spodziewali. Wszystkie dane zostały za darmo wrzucone do sieci ze słowami: "Celem ataku było zakłócenie działania platformy i ułatwienie konkurencji innym serwisom streamingowym, ponieważ społeczność Twitcha jest obrzydliwym i toksycznym szambem”. Atak więc uznać można za formę protestu.
 
Źródło

5 comments
268 views

Awaria Facebooka i Instagrama

Jeśli nie możecie korzystać z największych serwisów społecznościowych - nie jesteście sami. Zgodnie ze wskazaniami serwisu downdetector.pl, awaria zaczęła się po godzinie 17:30.
https://downdetector.pl/status/facebook/
 


 
Próba wejścia na stronę internetową zakończy się poniższym błędem:
 

 
Aplikacja mobilne natomiast wczytują się, ale wysyłanie wiadomości, sprawdzenia zdjęć na Instagramie nie jest możliwe. Wiadomo natomiast, że awaria jest globalna, a problem dotyczy również serwisu WhatsApp.
 
 
Aktualizacja - godzina 23:45
 
 
 

20 comments
519 views

Gracze celem ataku nowego zagrożenia

BloodyStealer
W ostatnich dniach firma Kaspersky (Zajmująca się bezpieczeństwem i oprogramowaniem antywirusowym) opublikowała raport z nowego wykrytego zagrożenia. Głównie powinni obawiać się gracze. Mowa tutaj o trojanie BloodyStealer, który może zostać wykorzystane do kradzieży kont na popularnych platformach takich jak: Steam, Origin lub Epic Games Store.
 

 
Oprogramowanie działa potajemnie, w tle kradnie pliki cookies, hasła, dane kart bankowych, zrzuty ekranu, czy pamięć otwartych sesji w przeglądarce. Kaspersky pisze, że pierwszy raz wirus został zauważony w marcu tego roku. Trojan jest sprzedawany w darknecie z miesięczną subskrypcją w cenie 40 zł lub 150 zł na zawsze. BloodySteale wykorzystuje kilka metod służących skomplikowaniu oraz inżynierii wstecznej. 
 
Do czego został stworzony ten wirus?
Jak wskazuje Kasperky, na czarnym rynku jest wysokie zapotrzebowanie na konta, pochodzące z popularnych platform do gier. Konta też później sprzedawaną są w Internecie. Loginy i hasła do Steam, Epic Games czy Origin można kupić w darknecie za 55 zł za tysiąc kont w sprzedaży hurtowej oraz za 1-30% wartości konta w sprzedaży detalicznej. Kaspersky uważa, że tego rodzaju dane nie pochodzą z przypadkowych wycieków, a kampanii cyberprzestępców, do których służy np. wspomniany już BloodySteale.
 
Kaspersky zaleca skorzystanie z dostępnych metod zabezpieczenia konta - silnego hasła czy uwierzytelnienia dwuskładnikowego. "Mimo bogactwa opcji dostępnych cyberprzestępcom chcącym zakupić lub wypożyczyć trojana bądź wykorzystać go w swoim łańcuchu ataków BloodyStealer zdołał zwrócić na siebie uwagę użytkowników na jednym z podziemnych forów. Szkodnik ten posiada kilka interesujących możliwości, takich jak wydobywanie haseł przeglądarek, plików cookie oraz informacji dot. środowiska. Jego twórcy wyposażyli go w dodatkowe możliwości, takie jak przechwytywanie informacji związanych z platformami gier online." - powiedział Dmitrij Gałow, badacz bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) Kaspersky.
 
Źródło tekstu oraz grafiki: https://ithardware.pl

1 comment
219 views

CS:GO - Aktualizacja: 22/09/2021

Witajcie!

Od jakiegoś czasu, w powietrzu można było wyczuć nadchodzącą aktualizację w CS:GO. Dziś, myśli wielu graczy stały się faktem - nowa aktualizacja pojawiła się na serwerach publicznych Counter-Strike’a. Aktualizacja jest dość spora, wprowadza ona m.in. nowa operację o nazwie Riptide, ale również inne dość znaczące zmiany. Jakie? Dowiecie się w dzisiejszym artykule, miłego czytania!
 
[OPERACJA RIPTIDE]
 
Riptide to najnowsza operacja w CS:GO, wprowadza ona do możliwość zdobycia nowych skórek czy wykonania misji. Na samym starcie Valve wypuściło sześć misji. Pierwszy tydzień został zatytułowany jako ”Tydzień z Rekinami” i pozwala on nam zdobyć dziesięć gwiazdek.
Poniżej znajduje się dokładny rozpis pierwszego tygodnia:
 
Tryb Deathmatch – Mapa Mirage - Łańcuch Pokarmowy
Zabij wrogów w wielu różnych miejscach: Na strefie detonacji A, na obszarze startowym antyterrorystów, w sklepie, na strefie detonacji B, na kładce, na środku, na schodach, na strefie detonacji A (znowu), na rampie terrorystów, na obszarze startowym terrorystów. Tryb Strefa zagrożenia – Mapa Blacksite – Krew w wodzie
Zadania do wykonania: Zniszcz wrogiego drona, zdetonuj beczkę, rozbij szyby, użyj mini skokowej na szczycie wieży ciśnień, uratuj zakładnika. Tryb Turniejowy – Rodzaj Krótki mecz – Premier
Zadania do wykonania: Wygraj 21 rund lub jeden mecz. Skrzydłowy – Extraction
Zadania do wykonania: Zadaj 300 punktów obrażeń grantami lub 200 obrażeń granatami w jednym meczu. Tryby Obrońca – Mapa Blacksite – Deszcz Rekinów 
Zadania do wykonania: Przetrwaj ataki z potwierza. Uproszczony – Mapy z grupy Delta – Szał karmienia
Zadania do wykonania: Zabij 30 wrogów lub zabij wielu wrogów w jednej rundzie w pojedynczym meczu cztery razy.  
Cena przepustki wynosi dokładnie 58,99 zł, a sama operacja potrwa do 20 lutego 2022 roku.
 
[PRZEDMIOTY]
 
Przy okazji dzisiejszej aktualizacji i operacji zostały dodane nowe przedmioty i kolekcje:
NOWI AGENCI SKRZYNKA OPERACJI RIPTIDE KOLEKCJA TRAIN KOLEKCJA MIRAGE KOLEKCJA DUST 2 KOLEKCJA VERTIGO NASZYWKI OPERACJI RIPTIDE NAKLJEKI OPERACJI RIPTIDE NAKLEJKI ZE SKLEPU SURFERSKIEGO OPERACJI RIPTIDE  
[TRYBY GRY]
 
Kilka zmian w trybach gier:
Utworzono prywatne kolejki matchmakingu: Dzięki temu można wygenerować kod kolejki, a następnie udostępnić go znajomym, by stworzyć prywatny mecz Premier na serwerach Valve (lub wybrać jedną ze swoich grup Steam i rozegrać mecz wyłącznie z jej członkami). Utworzono krótką rywalizację: Dodano opcję wyboru preferowanego czasu trwania meczu w matchmakingu: krótki (MR 16), długi (MR 30) lub bez preferencji. Zmiany w trybie Deathmatch: Dodano opcję wyboru Klasycznego Deathmatch’a, Drużynowego Deathmatch’a (pierwsza drużyna do 100 fragów), oraz Free-for-all Deathmatch (wszyscy gracze są wrogami) Zmiany w trybie Demolka: Zmniejszono maksymalną liczbę rund do 10 i wyeliminowano zmianę stron po połowie meczu, skrócono czas rundy, poprawiono progresowanie broni. Zmiany w trybie Wyścig zbrojeń: Poprawiono progresowanie broni, gracze otrzymują teraz zastrzyk zdrowia po trzech zabójstwach.  
[ROZGRYWKA]
 
Zmiany w rozgrywce:
Granaty można teraz wyrzucać jak broń. Kamera po śmierci skrócona z 3.0s do 2.0s (przy trafieniu w głowę z 1.0s do 0.5s). Deagle – Zmniejszone obrażenia M4A1-S – Zwiększone obrażenia Dual Elites – Obniżona cena do 300$ Riot Shield – dodano ciężką broń Riot Shield do menu zakupów, którą można zakupić w CT na mapach z zakładnikami.  
[MAPY]
 
Zmiany w puli map:
Tryb Danger Zone: Dodano County do oficjalnego matchmakingu. Tryb Turniejowy, Uproszczonym i Deathmatch: Dodano Bazalt oraz Insertion II do oficjalnego matchmakingu w trybie Turniejowym, Uproszczonym i Deathmatch. Tryb Wingman: Dodano Ravine i Extraction do oficjalnego matchmakingu . Następujące mapy nie są już dostępne w oficjalnym matchmakingu: Grind, Mocha, Pitstop, Calavera, Frostbite.  
Zmiany na mapie DUST 2:
Zablokowanie widoczności od spawnu T przez środek. Poprawiona widoczność na tył B z górnych tuneli. Zmiany na mapie Inferno:
Murek na bananie nie przepuści już strzałów Zmieniony układ areny 1v1 Niewielkie poprawki Zmiany na mapie Ancient:
Zwiększony obszar do podkładania bomby na obu bombsite’ach Naprawiono penetrację pocisków na powierzchniach ze sklejki Dalsze optymalizacje Dodano areny 1v1  
Informacje, które ukazały się zostały wykorzystane z: izaktv.pl oraz counter-strike.net

4 comments
362 views

Irena Sendlerowa - jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Irena Sendlerowa z d. Krzyżanowska urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie, zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie. Całe swoje dzieciństwo spędziła w Otwocku, razem ze swoim ojcem Stanisławem Krzyżanowskim.
Irena była polską działaczką społeczną i charytatywną, w czasie II wojny światowej kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.
 
W 1928 roku podjęła się studiów na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała na nim z przerwami prawo i polonistykę - finalnie żadnego z kierunków nie ukończyła.
W 1931 roku poślubiła Mieczysława Sendlera - jednego z asystentów na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwszą pracę zdobyła w dziale prawnym Sekcji Pomocy Matce i Dziecku przy Wolnej Wszechnicy Polskiej, dodatkowo pełniła funkcję psychoterapeutki oraz dzisiejszej "edukatorki seksualnej".
 

W czasie okupacji niemieckiej była zatrudniona jako opiekunka społeczna w Referacie Opieki Otwartej w Wydziale Opieki i Zdrowia Zarządu Miejskiego w Warszawie. 
Irena była koordynatorką akcji objęcia żydowskich dzieci specjalną opieką zorganizowaną przez Referat Opieki Zamkniętej nad Dziećmi i Młodzieżą Wydziału Opieki i Zdrowia - akcja miała na celu kierować żydowskie dzieci do zakładów opiekuńczych. Dzieci mogły tam trafić dzięki zmianie życiorysu poprzez prowadzenie wywiadów środowiskowych, po przeprowadzeniu szeregu takich wywiadów trafiali do domu dziecka jako polskie sieroty.
 
Prowadziła również inną formę pomocy min. wyprowadzanie dzieci z getta przez gmach Sądów Grodzkich oraz remizę tramwajową „Muranów”. 
W 1942 roku nawiązała kontakt z „Żegotą”, zgłaszając chęć pomocy - finalnie otrzymała od nich wsparcie finansowe, a po dłuższej współpracy opiekowała się 10 mieszkaniami, w których ukrywali się Żydzi.
 
18 października 1943 została aresztowana przez Gestapo, była torturowana i przesłuchiwana w celu uzyskania nazwisk uratowanych Żydów przez "Żegotę". Udało jej się opuścić areszt 13 listopada ubiegłego poprzez wpłacenie łapówki jednemu z gestapowców.
 

Przez kilka powojennych lat pomieszkiwały z nią ocalałe dziewczynki Irena Wojdowska i Teresa Tucholska. Urodziła dwóch synów i córkę oraz kontynuowała prace w Wydziale Opieki Społecznej. Uczestniczyła w Lidze Kobiet, ale i również należała do Ogólnopolskiej Ligi do Walki z Rasizmem.
W 1946 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za ratowanie Żydów w czasie okupacji, a w 1947 roku wstąpiła do Polskiej Partii Robotniczej i weszła w skład władz partyjnych jako członkini Sekcji Opieki Społecznej, rok później została członkinią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 
 
Została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
 
Zaczerpnięte informacje: Wikipedia

7 comments
344 views

Chcesz mieć Windows 11? Musisz wymienić sprzęt na nowy

Microsoft w ostatnim czasie postanowił zmienić swoje stanowisko w sprawie instalowania systemu Windows 11 na oficjalnie niewspieranych procesorach. O co dokładnie chodzi?
Jeszcze do niedawna instalowanie Windows 11 było niemożliwe na komputerach, które pracują na niewspieranym oficjalnie procesorze. Pod wpływem ogólnego niezadowolenia milionów użytkowników, Microsoft postanowił zmienić swoje zdanie. Ich oficjalnie zdanie brzmi: "Robisz to na własną odpowiedzialność, my umywamy ręce". Przedstawiciele firmy w rozmowie The Verge ujawnili, iż owszem – firma zamierza pozwalać na instalację Windows 11 na starszym sprzęcie – ale nie gwarantuje aktualizacji. Oznacza to, że nawet jeśli wgrasz Windows 11 na swój komputer, to nie dostaniesz na nim żadnej aktualizacji; ani sterowników, ani łatek bezpieczeństwa, o aktualizacjach rozwojowych nie wspominając. Nie określili jednak, czy aktualizacje nie pojawią się w Windows Update, czy nie będzie ich można zainstalować nawet ręcznie. 
 
Procentowe statystyki awarii Windows 11 na różnych komputerach
Trwają publiczne beta-testy Windowsa 11, w ramach których system testować mogą również użytkownicy z niezgodnym z systemem sprzętem. Jak informuje Microsoft, użytkownicy spełniający wymagania systemu pracowali na nim niemal całkowicie bez awarii. Tylko 0,2 proc. tych użytkowników doświadczyło zawieszeń systemu bądź aplikacji – to ostatnie błędy, które Microsoft ma nadzieję usunąć przed rynkową premiera systemu.
Tymczasem osoby które testowały Windowsa 11 na nieobsługiwanym sprzęcie doświadczały o 52 proc. częstszych zawieszeń kernela, 17 proc. częstszych zawieszeń aplikacji i 43 proc. częstszych zawieszeń aplikacji Microsoftu.
 
Wymagania sprzętowe nie ulegną zmianie
Windows 11 wymagać będzie nowoczesnego komputera. Nowy system optymalizowany jest nawet pod najbardziej energooszczędne procesory ARM. Muszą to być jednak w miarę nowoczesne procesory. Jak tłumaczył Microsoft, tylko na nich Windows 11 będzie stabilny i bezpieczny. Starsze układy pozbawione są rozwiązań, na których Windows 11 polega.
Dlatego też system do tej pory wymagał układu Intel Core 8. generacji lub nowszej tudzież układu AMD Ryzen generacji 2000 lub nowszej tudzież Snapdragon 845 lub nowszy. Microsoft ogłosił właśnie, że dołączy wybrane układy Core X i Xeon X i niektóre układy Core siódmej generacji. To bardzo drobne zmiany. Wymagania się już raczej nie zmienią.
 
Patrząc na statystyki i oficjalnie zdanie Microsoftu, trzeba kupić nowy sprzęt
Brak kompatybilności ze starszymi procesorami to ogromny problem dla milionów użytkowników, wszak nie mówimy o starych gratach, tylko komputerach 4-5 letnich. W przypadku komputerów stacjonarnych to wciąż relatywnie młody wiek, a mimo tego ich posiadacze nie będą mogli skorzystać z aktualizacji do Windows 11. Posiadacze „skrzynek” są jednak w o tyle komfortowej sytuacji, że jeśli będą bardzo chcieli mieć nowy system, mogą unowocześnić swoje maszyny o sam procesor i płytę główną z kompatybilnym gniazdem. Tego szczęścia nie mają za to posiadacze laptopów z procesorami Intela 7 gen. i starszymi. 
 
 
Kto z Was uczestniczy w testach beta Windows 11? Jak się sprawuje?
 
Źródło informacji i grafiki: https://spidersweb.pl

5 comments
463 views
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.