Jump to content

Historia bawarskiej marki czyli parę faktów o BMW.

Siemka!
Jako, że jestem fanatyczką motoryzacji i szczególnie miłośniczką marek japońskich między innymi Toyota czy Nissan to uwielbiam BMW (kocham tą nutkę niepewności i fakt zastanawiania się nad tym, co aktualnie zrobi bum podczas krótkiej i bardzo przepisowej przejażdżki ), posiadam E46 (skarbonkę bez dna tak swoją drogą, ale ze sprawnymi kierunkowskazami), m pakiet, z silnikiem M52B25 2.5 170KM, porobiona przeze mnie stricte pod zabawy na torze, drifty. Słowem wstępu, śmiechem, żartem lub słabym sucharem. Postanowiłam, że w tym artykule podzielę się z Wami ciekawostkami, a także początkami marki BMW. Być może i mamy tutaj osoby, które także interesują się motoryzacją i chcą się podzielić swoją wiedzą w tej dziedzinie, albo pochwalić się swoimi furami. 
 

 
W 1916 roku Franz Joseph Popp, Karl Rapp i Camillo Castiglioni założyli firmę z siedzibą w Monachium w Niemczech. Nazwali firmę Bayerische Motoren Werke, która później została skrócona do BMW.  Rappe opuścił firmę już w 1917 roku i dopiero wtedy wyprodukowano pierwszy produkt tej marki, a był to silnik lotniczy.  We wczesnych latach istnienia firmy wytwarzano szereg produktów, między innymi hamulce kolejowe, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt rolniczy. Produkowali także silniki do autobusów, ciężarówek i pomp. Była to konieczność podczas trwania I Wojny Światowej. Motocykle BMW produkowane były na potrzeby armii niemieckiej w okresie zbrojenia się Niemiec hitlerowskich. Najpopularniejszy model tamtych czasów oznaczony był jako R 75. Były to bardzo niezawodne motocykle, przystosowane do działania w najbardziej ekstremalnych warunkach terenowych od błotnistych stepów poprzez piaski pustyni do śnieżnych bezdroży. 
 
Pierwszy samochód marki BMW oznaczony symbolem 3/15 pojawił się w 1929 jako wersja licencyjnego modelu Dixi.
W 1952 roku BMW zaprezentował nowy model BMW 520 (czytane pięć – dwadzieścia). Od tego modelu rozpoczęto jednolite, stosowane do dzisiaj we wszystkich modelach BMW nazewnictwo z podziałem na tzw. klasy. I tak nazwa BMW 520 oznaczała model serii 5, czyli klasy średniej, a liczba 20 odnosi się do silnika o pojemności skokowej 2,0 litrów. W późniejszych latach firma rozluźniła tę zasadę i kombinacja dwóch ostatnich cyfr nie zawsze odnosi się do pojemności skokowej silnika zastosowanego w danym modelu. Oprócz trzech cyfr w nazwie modeli BMW dodawane są litery: np. d – dla silników wysokoprężnych, czy x – dla modeli wyposażonych w układ napędu na cztery koła xDrive. W 1973 roku prawdziwą sensację wywołał model 2002 Turbo, który był pierwszym seryjne produkowanym niemieckim samochodem wyposażonym w turbodoładowanie (Porsche 911 Turbo pojawiło się rok później). Turbodoładowany silnik o mocy 170 KM zapewniał ważącemu 1080 kg BMW fantastyczne osiągi: przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,2 sekundy i prędkość maksymalną 212 km/h.
 

 
 
Najdroższym modelem BMW w historii firmy sprzedanym na świecie było BMW 507 Series II Rodster.
Auto zostało sprzedane na aukcji samochodów organizowanej przez RM Auction. Auto według dokumentacji miało przebieg 17 563 kilometry i pochodziło z serii limitowanej, wyprodukowano jedynie 252 egzemplarze. Auto osiągnęło cenę 2,4 miliona dolarów.
 

 
Kolory użyte w logo reprezentują Bawarię.
Logo BMW jest charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne. Składa się z czarnego koła z ćwiartowanym wnętrzem, a sekcje wewnątrz są naprzemiennie niebieskie i białe. Wiele osób błędnie uważa, że logo ma przedstawiać wirujące śmigło. Kolory dobrano tak, aby reprezentowały barwy Bawarii, czyli miejsca, w którym znajduje się główna siedziba BMW. Niebieski i biały to barwy Bawarii, ale to nie jedyny powód, dla którego zaprojektowano symbol w ten właśnie sposób. Krążek był częścią oryginalnego logo firmy Rapp Motor, która była zaangażowana w założenie BMW. Dlatego logo było ważnym hołdem dla nich i roli, jaką odegrali w tworzeniu BMW.
 

 
BMW jest właścicielem Rolls-Royce’a i marek Mini.
Często trudno jest ustalić, który producent samochodów wytwarza dany pojazd, ponieważ jest powszechne, że jeden producent przejmuje inny produkt, a następnie kontynuuje produkcję modeli w imieniu poprzedniej firmy. BMW jest tego doskonałym przykładem, ponieważ przejęło dwie brytyjskie firmy; Rolls-Royce i Mini Cooper. BMW kupiło brytyjską Grupę Rover w 1994 roku. Oznacza to, że obecnie produkuje wszystkie samochody wcześniej produkowane przez tę firmę, w tym Mini Cooper, Rover MG i Land Rover. Następnie BMW przejęło Rolls-Royce i wyprodukowało swój pierwszy samochód pod tą nazwą w 2003 roku. Był to Rolls-Royce Phantom. Często zaskakuje fakt, że dwie najbardziej znane brytyjskie marki samochodów są obecnie produkowane przez niemiecką firmę.
 

 
źr;
1 / 2
 

5 comments
234 views

8 Marca - Dzień Kobiet

Dzień Kobiet, obchodzony corocznie 8 marca, jest ważnym dniem dla kobiet na całym świecie. Jest to czas, kiedy kobiety mogą wyrazić swoją solidarność z innymi kobietami i kontynuować walkę o równość płci.
 
Historia Dnia Kobiet sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Stanach Zjednoczonych odbył się pierwszy Marsz Kobiet, który był zorganizowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki, aby domagać się praw wyborczych dla kobiet, lepszych warunków pracy i równości płci. W 1910 roku międzynarodowa konferencja kobiet w Kopenhadze ogłosiła Międzynarodowy Dzień Kobiet, który został oficjalnie ustanowiony w 1911 roku. 
 
Dzień Kobiet był obchodzony w różnych krajach na różne sposoby. W niektórych krajach była to okazja do składania kwiatów i życzeń kobietom, a w innych kraja organizowane były demonstracje i marsze, aby przypomnieć o nierównościach społecznych, z jakimi kobiety muszą się zmagać każdego dnia.
 
Dziś Dzień Kobiet jest obchodzony na całym świecie i jest okazją do promowania równości płci i walki z dyskryminacją kobiet. Jest to czas, kiedy kobiety mogą zjednoczyć się i wyrazić swoje prawa oraz wyrazić swoje poparcie dla innych kobiet na całym świecie.
 
Istnieją różne sposoby, aby uczcić Dzień Kobiet. Można organizować spotkania, na których dyskutuje się na temat ważnych kwestii dotyczących kobiet, takich jak równość płci, przemoc wobec kobiet, równouprawnienie i zdrowie kobiet. Można również przeprowadzać akcje charytatywne, aby pomóc kobietom, które borykają się z różnymi problemami.
 
Dzień Kobiet to również czas, aby pamiętać o kobietach, które walczyły o swoje prawa i o tych, które nadal walczą z dyskryminacją i nierównością społeczną. To także okazja, aby docenić wkład kobiet we wszystkich dziedzinach życia, od nauki i technologii po sztukę i kulturę.
 
 
Podsumowując, Dzień Kobiet to ważny dzień, który pozwala na promowanie równości płci i walkę z dyskryminacją kobiet. To także czas, aby pamiętać o kobietach, które walczyły o swoje prawa i kontynuować ich dzieło. To również okazja, aby docenić wkład kobiet we wszystkich dziedzinach życia i zjednoczyć się, aby kontynuować walkę o równość płci.
 
Wszystkiego najlepszego wszystkim Kobietom na forum! Zdrowia, spełnienia marzeń i wielu sukcesów w życiu!

2 comments
210 views

Walentynki - Dzień Zakochanych

„Dzień Walentynek, obchodzony 14 lutego każdego roku, to popularne święto romantyczne, które celebruje miłość i przyjaźń.”
 
Święto to ma swoje początki w rzymskich obrzędach ku czci Junony, bogini małżeństwa i kobiecości, które odbywały się 14 lutego. W późniejszych latach Dzień Walentynek stał się związany z chrześcijańskim świętym Valentinusem, który zmarł 14 lutego w III wieku.
 
Obecnie Dzień Walentynek jest obchodzony na całym świecie, przede wszystkim przez zakochanych, którzy wymieniają między sobą prezenty i kartki z życzeniami miłosnymi. Popularnymi prezentami są kwiaty, czekoladki, biżuteria i drobne upominki.
 
Chociaż Dzień Walentynek jest często kojarzony z romantyzmem, to obchodzą go także osoby, które chcą wyrazić wdzięczność swoim przyjaciołom i rodzinie. Wiele miejsc organizuje specjalne wydarzenia i imprezy z okazji tego święta, takie jak kolacje, wycieczki czy koncerty.
 
Choć nie jest to oficjalne święto państwowe, Dzień Walentynek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świąt na świecie. Obchodzone jest w ponad 100 krajach i stanowi ważny dzień dla milionów ludzi na całym świecie, którzy świętują miłość, przyjaźń i pozytywne relacje międzyludzkie.
 
💌 A czy Ty, masz swoją Walentynkę? 💌
 

7 comments
293 views

Nieromantyczny maraton horrorów w Heliosie

W tym roku sieć kin Helios przygotowała filmową alternatywę dla romantycznych kolacji, pięknych bukietów i słodkich czekoladek. Wszyscy, którzy zechcą świętować Walentynki nieco inaczej powinni skusić się na Nieromantyczny Maraton Grozy. W piątek, 10 lutego cykl NMF zaprezentuje na pokazach w całej Polsce naszpikowany nowościami wieczór filmowy z aż czterema przerażającymi horrorami!
 
Są tacy, dla których wspólne oglądanie horrorów może być najwyższą formą romantyzmu, wówczas przytulać się można ze… strachu! W piątek, 10 lutego, specjalnie z myślą o wszystkich mających dość przesłodzonej walentynkowej atmosfery, sieć kin Helios przygotowała filmową noc pełną grozy bijącej wprost z wielkich ekranów.
 
Repertuar prezentuje się różnie w zależności od miasta, ale to kilka przykładów:
 
ABYZOU – Złą moc sprzed wieków nieświadomie uwalnia główny bohater filmu – Art, gdy próbuje nakłonić swego ojca, ortodoksyjnego Żyda, do sprzedaży domu pogrzebowego. Do rodzinnej kostnicy trafia tajemnicze ciało, w którym zamieszkuje starożytny demon. Przebudzony, skupia uwagę na ciężarnej żonie Arta.  
 
PLAY DEAD – Studentka kryminologii Chloe pozoruje własną śmierć, by wniknąć do kostnicy. Ta śmiała akcja to jedyna szansa na przejęcie dowodu, który mógłby obciążyć jej brata w sprawie o morderstwo. Gdy Chloe wybudza się w zimnym prosektorium, odkrywa, że zatrudniony tam koroner prowadzi na boku makabryczną działalność. Okazuje się, że najbardziej przerażającą rzeczą w kostnicy nie są martwi, lecz żywi.  
 
OCZY DEMONA – Amerykańska, telewizyjna ekipa poszukująca zjawiska paranormalne na całym świecie, udaje się do idyllicznego Fraser”s Hill na górzystym obszarze Malezji.W skład ekipy wchodzą między innymi piękna, ezoteryczna Jules i sceptyczny Ben. Mają tam nagrać materiał o nawiedzeniach starego domu. Jego nowi właściciele Ian i Martha twierdzą, że doświadczyli tam dziwnych fenomenów. Zgłębiając zagadkę ekipa napotyka przypadki opętania i upiory tak przerażające i silne, jakich nigdy dotąd nie napotkali w swej praktyce. Jules w dzieciństwie zetknęła się z nieziemską mocą, może to sprawi, że jako jedyna będzie w stanie stanąć do walki ze złymi mocami.  
 
 
CONTROL – Kierowana przez nieznajomy głos Eileen musi wykonywać zadania — w przeciwnym razie jej córka zginie. Gdy kobieta odkrywa w sobie zdolności paranormalne, postanawia się zbuntować i porywa się na zuchwałą ucieczkę. Co okaże się rzeczywistością, a co uosobienie jej najbardziej przerażających fantazji?  
 
Ceny biletów:
 
Przedsprzedaż 4-6 dni do seansu: 32,90 zł Przedsprzedaż 1-3 dni do seansu: 34,90 zł W dniu seansu: 38,90 zł   
Więcej informacji i repertuar dla swojego miasta można znaleźć na https://helios.pl
 
Ktoś z Was wybiera się na wyżej opisany maraton?
 
 
Artykuł częściowo pochodzi ze strony tuzory.pl

4 comments
239 views

Aktualizacja CS:GO - 2/02

Tuż przed weekend’em w Counter-Strike: Global Offensive pojawiła się druga aktualizacja w tym roku. Nie ujrzymy w niej jednak nic wielkiego ani nad wyraz istotnego, ponieważ zmiany głównie dotyczą dwóch map spoza puli turniejowej.
 
[MAPY]
 
Boyard
Zablokowano podsadzkę na szczycie łuków. Naprawiono lukę w boku schodów. Naprawiono lewitujące poręcze. Chalice
Zremasterowane zasoby graficzne. Zaktualizowano oświetlenie. Zaktualizowano geometrię. Kraty na A zajmują mniej miejsca. Dodano nazwy miejsc. Poprawiona okluzja, aby była bardziej wydajna. Anubis
Naprawiono regresję optymalizacji.  
Pragnę przypomnieć, że wyżej wymieniona aktualizacja jest przyczyną problemów z serwerami społeczności. 
Informacji odnośnie problemów można szukać tutaj:
https://1shot2kill.pl/topic/116298-niedziałające-pluginy/
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu https://respawn.pl

1 comment
305 views

FAME MMA 17 - Typowanie

Cześć,
już dziś o 19:30 rozpocznie się 17-ta gala FAME MMA w Krakowie. 
 
Karta walk tym razem wygląda dość imponująco:
 
Amadeusz "Ferrari" Roślik - Kamil "Szczurek" Łaszczyk Wacław "Wac Toja" Osiecki - Sebastian "Alterboy" Fabijański Cezary "Czarmagedon" Jóźwik - Tomasz "Gimper" Działowy Alan Kwieciński - Maksymilian "Wiewiór" Wiewiórka (K-1) Paweł "Prezes FEN" Jóźwiak - Michał "Boxdel" Baron (w klatce rzymskiej) Filip "Filipek" Marcinek - Robert Karaś (K-1) Marcin "Polish Zombie" Wrzosek - Piotr "Szeli" Szeliga (K-1) Mikołaj "Mixer" Magdziarz - Marcin "Rafonix" Krasucki Klaudia "Sheeya" Kołodziejczyk - Wiktoria "Wiki" Jaroniewska  
Przypominamy o możliwości typowania walk na forum:

0 comments
184 views

Good Lock, czyli dostosowanie wyglądu One UI dla użytkowników Samsunga

Good Lock
To aplikacja stworzona przez Samsunga specjalnie dla jego urządzeń. Pozwala na dostosowywanie wyglądu interfejsu dla telefonów z rodziny Galaxy. Po 6 latach od premiery, producent udostępnił aplikację między innymi dla Polski. Co dokładnie ona potrafi?
 
Aplikacja modułowa
Good Lock jest aplikacją modułową, czyli pobiera dodatkowe aplikacje (moduły), które sterują dedykowaną częścią interfejsu telefonu. Aplikacja znajduje się w sklepie Galaxy Store i można ją pobrać już od kilku dni. Podgląd wszystkich modułów znajduje się w aplikacji głównej.
 

(Podgląd pobierania aplikacji w sklepie Galaxy Store)
 
Na uwadze warto mieć, że aplikacje obecnie nie jest dostępna w naszym języku.
 
Good Lock - jakie moduły zainstalować? Przegląd funkcji
 
Good Lock oferuje kilkanaście modułów, z których każdy pozwala dostosować inny aspekt interfejsu One UI. Opcji zmiany wyglądu i funkcjonowania One UI jest bardzo wiele, dlatego skupimy się na ośmiu najważniejszych modułach wspieranych przez Samsunga.
 
Moduł LockStart
Moduł LockStar jest dedykowany dostosowywaniu ekranu blokady i Always on Display (AOD). Dzięki modułowi LockStar możesz dostosować nie tylko wygląd obu tych ekranów, ale także ich funkcje, zwiększając liczbę aplikacji na ekranie blokady, czy dodając wyświetlanie pełnego kalendarza na ekranie AOD.
 

 
Moduł Keys Cafe
Keys Cafe to moduł pozwalający na dostosowanie klawiatury. Oprócz motywów wizualnych Keys Cafe pozwala również na dostosowanie układu klawiatury, w tym na zmianę funkcji poszczególnych klawiszy i tworzenie nowych układów do specjalnych zastosowań, np. wpisywania matematycznego czy chemicznego. Keys Cafe posiada również dwie wbudowane gry dla chętnych sprawdzić swoje umiejętności szybkiego pisania. Niestety, wyłącznie w języku angielskim lub koreańskim.
 

 
Moduł Theme Park
Theme Park to z kolei moduł czysto wizualny, pozwalający na zmianę i tworzenie własnych motywów. Motywy można tworzyć i dostosowywać osobno dla menu systemowego, klawiatury, obszaru powiadomień, ikon i panel zmiany głośności.
 
Moduł NavStar
Niezależnie od tego, czy do nawigacji używasz paska, czy gestów, NavStar jest modułem, który pozwala na dostosowanie obu. W przypadku paska nawigacji można zmienić przede wszystkim wygląd, z kolei w przypadku gestów NavStar pozwala na zmianę czułości gestów oraz okrywanie elementów interfejsu gestów.
 

 
Moduł HomeUp
Ze wszystkich modułów, Home Up pozwala na najwięcej możliwości "upiększenia One UI. Dzięki Home Up zwiększysz ilość ikon na ekranie głównym i aplikacji ponad maksymalną wartość w One UI, niekończące się przewijanie ekranu głównego czy zmianę wyglądu folderów. Ponadto z Home Up zmienisz wygląd ekranu ostatnio używanych aplikacji.
 

 
Moduł QuickStar
QuickStar jest modułem dodającym do twojego Samsunga Galaxy możliwość dostosowania Szybkiego panelu - panelu z powiadomieniami i szybkimi ustawieniami, dostępnym po rozwinięciu pasku stanu. QuickStar pozwala na dostosowanie tego, co wyświetlane jest na pasku stanu, ale też tego, jak panel wygląda po rozwinięciu.
 

 
 
Czytaj więcej na https://spidersweb.pl/2022/12/good-lock-dostepny-w-polsce.html
Grafika główna pochodzi z serwisu nextpit.com

2 comments
458 views

Kalendarz Adwentowy

Grudzień taki, czerwiec taki!
Jak zapewne każdy z Was zauważył, Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Świąteczny okres kojarzy nam się z wieloma okazjami i wydarzeniami.
 
Jednym z dłuższych wydarzeń w tym grudniowym kalendarzu jest adwent, w którym odliczamy dni do pierwszej gwiazdki na niebie. Większość z Was, bądź osoba z Waszej rodziny prowadziła kiedyś kalendarz adwentowy, więc zapewne znacie ogólne zasady. Dla tych co nie znają, małe wytłumaczenie.
Kalendarz adwentowy to nic innego jak zwyczajny kalendarz, w którym w każdym dniu mogliśmy otrzymać mały, słodki prezent. Następny, odhaczony dzień w kalendarzu przynosił nam drobny upominek w postaci czekoladki bądź cukierka.
 
Jak w poprzednim roku, tak i w tym powracamy z 1shot'ową odsłoną takiego kalendarza! Na czym będzie on polegał?
Okres adwentowy trwa od 1 do 24 grudnia, a każdego z tych dni na naszym forum będzie publikowany zestaw dwóch zadań: jedno związane bezpośrednio z forum, drugie zaś z serwerem. W ocenie zadań będzie brane pod uwagę: szybkość, kreatywność oraz poprawne wykonanie. Dokładniejsza rozpiska możliwych do uzyskania punktów będzie dostępna bezpośrednio w każdym publikowanym zadaniu na naszym forum.
 
Co można zdobyć za sam udział?:
· 1 miejsce: PSC 30 zł + Unikatowa ranga specjalna na 40 dni (wybierana przez użytkownika, jednak istnieją ograniczenia co do jej wyglądu - wygrany dogaduje się z administratorem) + VIP na wybranym serwerze na 90 dni
· 2 miejsce: PSC 20 zł + Ranga związana z kalendarzem adwentowym na forum na 40 dni + VIP na wybranym serwerze na 60 dni
· 3 miejsce: Ranga związana z kalendarzem adwentowym na forum na 40 dni + VIP na wybranym serwerze na 40 dni
 
Oczywiście oprócz głównych nagród za pierwsze miejsca będą również wyróżnienia i drobne upominki, także nikt nie zostanie z pustą ręką.
 
 
Podstawowe Informacje i Regulamin przebiegu Eventu
1. Zadania pojawiają się codziennie o godzinie 00:00. Pierwsze zadanie pojawi się 1 grudnia. 
2. Czas na wykonanie zadania to 24h.
3. Niektóre zadania będą wymagały wstawienia screena z serwera z widoczną datą.
4. Oszukiwanie w jakikolwiek sposób skutkuje wyzerowaniem punktów, a nawet dyskwalifikacją z konkursu.
5. Administracja zastrzega sobie prawo do zmieniania wyżej wymienionych podpunktów regulaminu.
6. Administracja ma prawo edytować temat i dodać nowe podpunkty do regulaminu.
7. Kreatywność i pomysłowość wykonanego zadania jest wyżej punktowana. 

2 comments
461 views

Kuchnia Hiszpańska - Kuchnie Świata cz. 1.

Grafika przedstawiająca Paelle wraz z paroma przystawkami kuchni hiszpańskiej.
 
Kuchnia hiszpańska – jest to kuchnia europejska, która posiada specyficzne położenie na półwyspie Iberyjskim, która ma ok. 500 tys. km2. Posiada klimat podzwrotnikowy, w której dominuje ciepło. Kuchnia jest kojarzona kuchnią śródziemnomorską, gdzie wykorzystywane są świeże warzywa, owoce oraz szeroki dostęp do owoców morza. W kuchni hiszpańskiej (tradycyjnej) możemy znaleźć dwa nurty, które słyną głównie z regionalnych potraw. Pierwszą jest kuchnia wybrzeży, w której dominują ryby, owoce morza, ryż czy też sosy. Drugą nazywa się kuchnią wnętrza kraju, dlatego iż możemy znaleźć w większości potrawy mączne, mięsne lub przy zastosowaniu warzyw.
 
CECHY KUCHNI HISZPAŃSKIEJ
Urozmaicenie wynikające z wpływów innych krajów. Wykorzystanie produktów sezonowych i lokalnych. Najważniejsze elementy kuchni: oliwa, wino, czosnek. Doskonałe delikatne ofinki nadziewane anchois, tuńczykiem i łososiem. Popularność nasion roślin strączkowych i ryżu. Na wybrzeży dominują dania z ryb i owoców morza. Dostępne najlepsze gatunki ryb – włócznik, sola, dorada, żabnica i tuńczyk. Często potrawy jednogarnkowe. Coraz lepsza jakość win. Czym jest tapas?
Tapas – tradycja pochodząca z Andaluzji za czasów arabskich – gdy pijano wino xeres, kieliszek nakrywano kromką chleba, plasterkiem szynki. Podawane jest na ciepło lub zimno, najczęściej jada się wczesnym wieczorem, z winem, sherry, piwem. Z tłumaczenia na nasz język jest to po prostu niewielka przystawka, którą dostaniemy zaserwowane w każdej restauracji lub barze w Hiszpanii.
 

 
Jak wygląda przykładowy dzień z posiłkami u Hiszpanów?
 
Śniadanie – ok. 9.00 – 10.00
 
Drożdżówka, bułka
Bułka z masłem, wędliną, serem
Pałeczki churros – wytwarzane z wyciskanego na gorący olej ciasta parzonego i smażone
Tortilla
Mocna czarna kawa lub czekolada
 
Obiad – 13.30 – 15.00
 
Przystawka – zielona sałata, fasola groszek, karczochy
Tapas
Tortilla, paella, kiełbaski w ostrym sosie, fasola z cebulą i przyprawami, duszony bób z szynką, czosnkiem
Marynaty z warzyw : papryka, oliwki, cebulki
 
Kolacja – 20.00 – 21.00
Zupa
Danie z ryb lub mięsa
Deser np. lody, sorbet, krem
Wino
 
POŁOŻENIE KULTUROWE KUCHNI HISZPAŃSKIEJ
 
Wpływy greckie - uprawa oliwek. Wpływy rzymskie – uprawa winorośli. Wpływy arabskie/mauretańskie – uprawa ryżu, melonów, owoców cytrusowych, migdałów, bakłażanów, szpinaku, trzciny cukrowej, szafranu Odkrycia geograficzne – pomidory, ziemniaki, kukurydza, avocado, dynia, kakao, słodka i ostra papryka Wpływy kuchni włoskiej, francuskiej i angielskiej Zamiłowanie do wędlin wieprzowych – pozostałość po arabskiej nie chęci do wieprzowiny  
TROCHĘ O NIEKTÓRYCH REGIONACH HISZPANII
 
Kastylia – La Mancha i Madryt
Upalne lata, chłodne zimny. Wiatraki – mąka z pszenicy. Dominuje pasterstwo owiec. Z mleka owiec popularny ser manchego. Region słynie z produkcji szafranu, dostarcza około 70% światowej produkcji. Mąkę wyrabia się nie tylko z pszenicy ale też soczewicy, ciecierzycy, kukurydzy, ziaren niebieskiej wyki. Jada się gaz pacho – żeby wykorzystać czerstwy chleb, zupa bywa z dodatkiem dziczyzny.
Tradycyjną potrawą jest Migas.
 
Ser Manchego – najlepszy, gdy dojrzewa co najmniej rok. W smaku zbliżony do parmezanu. Jada się go z chlebem, używa się do potraw zapiekanych.
Migas – zupa z oliwy, czosnku, wody z dodatkiem mąki lub chleba. Tradycyjna potrawa śniadaniowa wykorzystująca resztki z poprzedniego dnia. Obecnie modne pierwsze danie może zawierać paprykę, szpinak, chorizo, bekon.
 
Andaluzja – Sevilla
Źródło owoców i warzyw w Europie w okresie jesienno-wiosennym. Uprawa pszenicy, oliwek, winorośli, dębu korkowego, cytrusów, szparagów, truskawek, owoców tropikalnych (mango,czerymoja). Słynie z ryb i owoców morza. Kadyks i Sewilla – hodowla byków (corrida i spożycie). Pozostałości po Maurach – ciasta i słodycze z migdałami, figami itd. Stąd pochodzi wino xeres. Znana zupa gazpacho blanco z migdałów, czosnku, bułki, oliwy i czosnku Gazpacho andaluz – zawiera pomidory, czosnek paprykę, ogórek, chleb, ocet i oliwę. Papas gaditanas – młode ziemniaczki z szafranem i orzeszkami piniowymi  
Katalonia – Barcelona
Podstawowe produkty to chleb, makaron, ryż. Tradycyjną prostą potrawą jest amb Oli (chleb z oliwą, czosnkiem, solą,  pomidorami, używa się pomidorów kiściowych, zielonkawych, mięsistych. Na co dzień popularne dania jednogarnkowe np. bullit – gulasz z duszonych warzyw, jadany koło południa. W kuchni popularne ryby i owoce morza, w tym hodowlane małże. Specjalnośc kuchni – potrawa jednogarnkowa zarzuela de Marico – małże, mątwy, krewetki, kawałki smażonych ryb,, razem duszone w ostrym sosie picada.  
Walencja
Stąd pochodzi paella, która jest jadana na obiad, a zbyt ciężka na wieczorny posiłek. Wieloskładnikowe dania na bazie ryżu duszonego w oliwie z dodatkiem mięsa drobiowego, wieprzowego, z królika, owoców morza, papryka, fasoli szparagowej, grochu i karczochów. Region pochodzenia nugatu turon W części północnej – czarne trufle. Eksport do Francji. Specjalność regionu – szynka wołowa.  
Kraj Bosków – Vitoria-Gasteiz
Kuchnia uważana jest za najlepszą w Hiszpanii. Dominują dania z ryb i owoców morza. Wykorzystuje się ryby solone i suszone - balcalao – suszony dorsz (sztokfisz), klipfisz-dorsz solony i suszony, kokotxa – typowe danie rybne z morszczuka. Lasy – dostatek dziczyzny, grzybów i kasztanów jadalnych. Inne znane dania : królik z orzechami laskowymi; grzyby duszone winie; pieczone jagnię. Nizinny z bujnymi pastwiskami i sadami z jabłkami  i ogrodami. Tradycyjne przywiązanie do warzyw korzeniowych. Dostępność wołowiny: gulasz – z ogonów wołowych. steki z mięsa wołów które najpierw pracowały a potem szły pod nóż. Powszechna akceptacja fasoli która zastąpiła kasztany: czerwona fasola dodawana do zupy z wieprzowych żołądków i aromatyzowana porami. biała fasola niedojrzała gotowana z dziczyzna. Używa się bardzo dużo natki pietruszki, gdzie możemy ją spotkać w: salsa verde – delikatny sos na bazie oliwy z oliwek, czosnku,doprawiony natką pietruszki, podawany do ryb i skorupiaków. Chętnie pije się wina lekkie i młode oraz cydr.  
 
TYPOWE POTRAWY KUCHNI HISZPAŃSKIEJ
 
Tortilla espaniola
Rodzaj omleta z ziemniakami. Krojony jak tort w trójkąty. Jadany na zimno lub ciepło. Może być z dodatkiem papryki, pieczarek, szynki, chorizo, kurczaka, wątróbki.
 
Potrawy z owoców morza
Mule duszone w porze z pietruszką, skropione winem i sokiem z cytryny Jamochłon z wybrzeży Galicji – gotowany we wrzącej wodzie – zjada się jego galaretkę, słodkawy miąższ. Danie jest kosztowne. Caldereta – zupa z ryb (langustynek). Owoce może smażone na blaszce (a la planche).
 
Potrawy jednogarnkowe Cocida lub Otta
Do przygotowanie wykorzystuję się różne rodzaje mięsa, boczku, słonin, warzywa, kiełbas chorizo, kaszankę morcilla. Potrawa jest gęsta. Można podawać najpierw wywar a później mięso i warzywa. Można gotować w piecu do chwili odparowania płynu i lekkiego przypalenia potrawy – olla podrida.
 
Potrawy na bazie czerstwego chleba i mąki, a takim przykładem jest:
Gachas – zupa z gotowanej w wodzie pszennej mąki, jadana ze smażonymi sardynkami, pomidorami i papryczkami lub na słodko np. z miodem i cynamonem; przygotowanie przypomina przygotowanie zasmażki.  

 
SOSY HISZPAŃSKIE
Romesco – z ostrej papryczki, migdałów, oleju, wina oraz smażonego i zmielonego chleba.
Sofrito – z cebuli, czosnku i suszonych pomidorów w oleju.
Picada – pasta z migdałów, czosnku, natki pietruszki, oliwy z oliwek i przyrumienionego chleba, służy do zagęszczenia rosołów z ryb i mięsa.
Aioli – czosnek utarty z oliwą, może być z dodatkiem żółtka lub ugotowanego ziemniaka, jest dodatkiem do mięs, ryb, mątwy, skorupiaków oraz potraw z ziemniaków.
Sanfaina – z duszonych strączków papryczki, bakłażanów, cukinii i oliwy.
 
WĘDLINY
Szynka jamon Iberio – ze świń rasy cerdo, karmionych jesienią żołędziami. Chorizo – pikantna kiełbaska wytworzona jest z grubo siekanego mięsa pozostałego po wykrojeniu szynek. Sobrosada – kiełbaska z drobno siekanego mięsa, papryczek i słoniny. Butifarra Blanca – kiełbasa z chudego mięsa, podrobów i słoniny. Morcillas – różnego rodzaju kaszanki, zawierają ziemniaki, ryż, kawałki dyni, cebulę, słoninę, orzeszki Pini i przyprawy.  
CREMA CATALANA – Krem kataloński
Sporządza się z żółtek, cukru, mleka z dodatkiem mąki ziemniaczanej, cytryny, cynamonu. Mleko gotuje się z cynamonem i skórką z cytryny, żółtka uciera z cukrem. Na łaźni wodnej ubija się masę dodając mąkę i wlewając mleko.
 
To by było na tyle z mojej strony o kuchni hiszpańskiej.
Informacje przedstawione w artykule zostały wyciągnięte z wykładów z przedmiotu “Kuchni Świata”, która została mi przekazana w przeszłości do użytku własnego.
Natomiast, jeżeli chodzi o grafiki to były używane z grafika google.es.

5 comments
356 views

Czy liczba 666 jest powiązana z szatanem?

“Historia pokazuje, że co pewien czas nawiedza świat jakaś klęska (...) Tak, jakby Bóg odwracał się od ludzi i pozwalał rządzić szatanowi. Ten szatan w ostatnich latach zbyt często miał twarz człowieka: Hitlera, Stalina... Szaleństwo jednostki przyniosło zgubę milionom.”
 
Liczba 666 to chyba najbardziej tajemnicza liczba na świecie. W Apokalipsie Świętego Jana opisana jako "liczba bestii", kojarzona z szatanem i działaniem zła. Apokalipsa Świętego Jana to najtrudniejsza księga w całej Biblii, każdy kto przeczytał ją choć raz doskonale o tym wie. Zawiera wiele skomplikowanych metafor i obrazów. Dla wielu ludzi jej lektura to trudna przeprawa przez opisy ognia piekielnego, aniołów apokalipsy, sądu ostatecznego, piekła oraz  wiecznego szczęścia. Apokalipsa od wieków budziła wyobraźnię ludzi, którzy chcieli widzieć w niej przepowiednię tego, co w przyszłości będzie się działo z kościołem jak i całym światem. Chcieli poznać, kim jest antychryst i czy należy doszukiwać się go w osobie jakiejś historycznej postaci. Z podobną ciekawością próbowali odgadnąć, co kryje się za tajemniczą liczbą 666 opisaną w 13 rozdziale objawienia, które ukazało się Świętemu Janowi: 

"Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć".
 
W takim razie co symbolizuje liczba 6 i 666?
Liczba 6 wskazuje na niedoskonałość. W Biblii liczby często występują jako symbole. Liczba siedem zwykle oznacza zupełność lub doskonałość. Z kolei liczba sześć wskazuje na coś niekompletnego lub wadliwego w oczach Boga i może mieć związek z jego wrogami.
 
Liczba 666 dobitnie podkreśla, że z punktu widzenia Boga ludzkie systemy polityczne są rażąco wadliwe. Nie są w stanie zapewnić trwałego pokoju i bezpieczeństwa. Dokonać tego może jedynie sam Bóg. Należy również wspomnieć, że grecka nazwa liczby 666, to „śmiertelny umysł", przy czym 888 było „wysokim umysłem” przypisywanym tylko i wyłącznie Jezusowi. Wszystko to wskazuje  na związek „złej” liczby z ludźmi, więc może nie być ona oznaczeniem samego Szatana, ale Antychrysta – przeciwieństwa zbawiciela. Jak się okazuje kościół nie wpisuje w ten symbol znaczących wartości, więc możemy wywnioskować że 666 nie jest liczbą stricte satanistyczną.  Silne konotacje satanistyczne są częściej podkreślane przez samych chrześcijan. 
 
-  Oznacza skrajną niedoskonałość - większość chrześcijańskich wyznań widzi w tej liczbie symbol niedoskonałości. Dlaczego?
6 jest cyfrą zaprzeczająca boskiej doskonałości. Trzy szóstki, to potrójna niedoskonałość, czyli coś, co jest samą kwintesencją niedoskonałości i niewystarczalności. Może parodiować także Trójcę Świętą, którą oznaczamy trzema siódemkami - symbolem pełnej boskości.
 
- Jest symbolem ludzkości - wskazywałoby na to biblijne stwierdzenie: "(...)liczba to bowiem człowieka". Gdzie człowiek nie musi być tutaj traktowany jako jednostka, ale cała ludzkość. Podobnie jak w interpretacji idącej w kierunku symbolu niedoskonałości, szóstka może być traktowana jako liczba człowieka, który jest niepełny i potrzebuje Boga by żyć pełnią życia. Co więcej, to właśnie szóstego dnia został stworzony człowiek według opisu Pisma Świętego.
 
 – Oznacza jednego z rzymskich cesarzy - to jedna z najbardziej popularnych interpretacji. Chodzi o cesarza Nerona, którzy "wsławił się" szczególnymi prześladowaniami chrześcijan i za którego panowania, być może została napisana Apokalipsa. 
 
Znaki, które są uważane za złe przez kościół katolicki:

 
[Słowniczek Pojęć]:
Liczba Bestii – pojęcie odnoszące się do jednej z postaci 13 rozdziału Apokalipsy Świętego Jana – pierwszej z Bestii, popularnie utożsamianej z Szatanem lub Antychrystem. Jest ono zwykle kojarzone z liczbą 666, choć w niektórych wersjach tekstu wartość ta wynosi 616, 646 lub 665. Bywa ona zapisywana również jako „FFF” („F” jest szóstą literą alfabetu łacińskiego).
 
Belzebub – semickie imię demona, wodza demonów. Pojawia się ono w Ewangelii Łukasza. Bywał także nazywany karmazynowym królem bądź antychrystem. W późniejszej literaturze Belzebub stał się synonimem diabła. Uważany jest w okultyzmie oraz w demonologii chrześcijańskiej za strażnika bram piekielnych. Według rang piekielnych ma być "przybocznym generałem piekła". Przedstawiany jako demon (w tej postaci posiada wiele wizerunków) albo mucha. 
 
Antychryst – przeciwnik, oponent Chrystusa, duch będący zaprzeczeniem Chrystusa, jego antytezą, a także szatan, anioł upadły, zły duch, czart, władca, który rządzi w powietrzu, kusiciel, książę ciemności, w wierzeniach judeo-chrześcijańskich główny duch zła we wszechświecie.
 
 
źr; 1

  • M4A1
13 comments
708 views
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.