Skocz do zawartości
 • Sky
 • Blueberry
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Cherry
 • Default
 • Banana
 • Apple
 • Military
 • Emerald
 • Chocolate

Karolcia ;***

Najdroższa kawa - (Kopi Luwak)

Dodany przez Karolcia ;***, w Świat,

Najdroższa kawa na świecie czyli - (Kopi Luwak)

Kopi luwak, kawa luwak – gatunek kawy pochodzący z południowo-wschodniej Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna muzanga (Paradoxurus hermaphroditus), nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak.
 
Wysoka cena skupu skłania mieszkańców tych terenów do łowienia łaskunów i karmienia ich owocami kawy dla łatwego uzyskania znacznych ilości tego gatunku kawy. Zwierzęta są trzymane w ciasnych klatkach, a ich śmiertelność jest bardzo wysoka. Dlatego produkcja tego gatunku kawy była wielokrotnie krytykowana jako nieetyczna.
Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie – kilogram kosztuje około tysiąca euro. Wynika to z faktu, że roczne światowe "zbiory" tego gatunku kawy wynoszą zaledwie 300–400 kg. Głównymi konsumentami są Stany Zjednoczone i Japonia, chociaż staje się dostępna też w innych krajach, w tym także w Polsce.
 
Cena jest tak wysoka – ale dlaczego? Głównym powodem jest mała podaż, ponieważ cywety jedzą nieduże porcje kawowych owoców. Do małej ilości dochodzą jeszcze walory smakowe i aromatyczne, uznawane za najwyższą jakość. Cena zależy także od rodzaju kawy, który cyweta jadła – arabicę czy robustę.
 
Smak tej kawy urzeka egzotyką, kolor łagodną pełnią, a aromat intensywnością. Zapach unoszący się nad filiżanką wypełnioną gęstym napojem, przeplatany nutami czekolady i karmelu koi zmysły i budzi umysł.   
 
Historia kawy
Historia tej kawy rozpoczęła się dawno temu, w XVIII w., kiedy to indonezyjskie wyspy były holenderską kolonią. Tubylcy pracowali dla kolonistów – zbierali kawowe ziarna. Pewnego razu zauważyli oni ciekawe zjawisko. A mianowicie zaobserwowali, że pewien gatunek azjatyckiej cywety je nie tylko mango i banany, ale także owoce kawowca.
Zwierzę trawi miąższ, a wydala ziarna kawy. Po oczyszczeniu, wymyciu i innych procedurach właściwych dla obróbki kawowych ziaren okazało się, że kawa z ekskrementów cywety jest niezwykle smaczna. Szybko stała się ona ulubionym rodzajem wśród Holendrów. Ze względu na rzadkość występowania i specjalne walory, Kopi Luwak była towarem luksusowym i drogim nawet w XVIII wieku.
 
 

 
Łaskun palmowy, łaskun muzang (Paradoxurus hermaphroditus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny wiwerowatych (Viverridae).
 
Występowanie:
Od Indii po Filipiny i południowe Chiny. Zasiedla tropikalne lasy. Często spotykany w pobliżu siedzib ludzkich.
 
Tryb życia:
Gatunek nadrzewny, aktywny nocą. Prowadzi samotniczy tryb życia. Wykazuje zachowania terytorialne. Jest gatunkiem wszystkożernym. Żywi się głównie owocami, gryzoniami (głównie myszy i szczury) i innymi drobnymi kręgowcami, owadami, a także zielonymi częściami roślin. Zagrożony wydziela cuchnącą substancję gruczołów przyodbytowych. Gruczoły te są dobrze rozwinięte u przedstawicieli obu płci.
 
Zasięg występowania:

Zasięg, areał, obszar występowania – obszar, na którym regularnie występują osobniki danego taksonu (gatunku, rodzaju, rodziny itd.). Zasięg wyższej kategorii systematycznej w hierarchii systemu klasyfikacyjnego obejmuje zasięgi kategorii niższego rzędu.
Także obszar występowania innych zjawisk lub tworów biologicznych (np. populacji, formacji i zespołów roślinnych). Linia ograniczająca obszar występowania taksonu lub zjawiska to kres lub granica zasięgu.
 
Kawa Kopi Luwak - jest wyjątkowo wysokiej jakości z kilku powodów. Po pierwsze, można powiedzieć, że cyweta sama jest smakoszem kawy – to zwierzę ma doskonały węch i zjada tylko najlepsze, najbardziej dojrzałe owoce kawowca. Nawet najlepsi i najbardziej doświadczeni zbieracze kawy nie mogą się z nią równać pod tym względem. Inny powód – w trakcie procesów trawiennych, dzięki naturalnej fermentacji, ziarna nabierają wyjątkowych właściwości. Smak i aromat zostaje wzbogacony i nabiera wyrazistości.
Źródła:
1,2,3,4,5,6,7,8

Evi.

Xbox Game Pass za 1zł?

Dodany przez Evi., w Xbox,

Microsoft Store udostępniło możliwość kupna Xbox Game Pass za 1zł zamiast 40zł!
Promocja ta jest dostępna jednorazowo a możliwość skorzystania z niej jest do 01.07.2019r.
 
Xbox Game Pass udostępnia nam różne gry dostępne zarówno na samego Xbox'a, jak i również na PC.
Możecie znaleźć w składzie między innymi takie gry jak:
● Sea of Thieves
● Disneyland Adventures
● Forza Horizon 4
● Gears of War 4
i wielę innych.
 
Nie zapomnijcie anulować subskrypcji jeśli nie chcecie płacić 40zł co miesiąc! (Sprawdźcie jak to zrobić na końcu artykułu.)
 
 
Jak z tego skorzystać?
 
1. Kliknij w Start.

 
2. Wybierz Microsoft Store.

 
3. Wyszukaj Xbox Game Pass.

 
4. Zakup miesięczną subskrypcję za 1zł. Możesz to zrobić za pośrednictwem między innymi PayPala.

 
 
 
Jak anulować subskrypcję?
 
1. W prawym górnym rogu kliknij na 3 kropki, następnie na Wyświetl konto.

 
2. Na górnym pasku wybierz Usługi i subskrypcje.

 
3. Znajdź Xbox Game Pass i kliknij na Płatności i rozliczenia.

 
4. Następnie kliknij na Zmień, po czym Wyłącz rozliczenia cykliczne i potwierdź.

 
 
Microsoft informuje!
"1-miesięczna oferta subskrypcji Xbox Game Pass jest dostępna tylko dla nowych subskrybentów oraz użytkowników, którzy anulowali swoje subskrypcje przed 30 września 2018r. Po zakończeniu pierwszego miesiąca opłaty za subskrypcję w wysokości odpowiadającej aktualnej cenie (może ulec zmianie) będą pobierane co miesiąc, dopóki subskrypcja nie zostanie anulowana. Będą doliczane obowiązujące podatki. Zawartość katalogu gier zmienia się z biegiem czasu."
 
Osobiście polecam spróbować gierkę Sea of Thieves ze znajomymi, gwarantuję ona zabawne pirackie przygody!
 
 

aXenBiceps™
Facebook udostępnił tym razem wszystkim aktualizację swojej aplikacji Messenger, która wprowadza nowy wygląd na smartfony jak i komputery.
W październiku 2018 roku Facebook wprowadził nową wersję Messengera, która była dostępna niecałe 24h. Powodem wycofania wyglądu było niezadowolenie użytkowników nowym wyglądem. Po tym czasie trwały testy na niektórych użytkownikach, a już dzisiaj został wprowadzony nowy wygląd dla wszystkich.

 

 
Firma Marka Zuckerberga testuje również ciemny motyw, który podobno ma się pojawić w najbliższych tygodniach. Zmiany zmierzają również na aplikację w wersji Lite.

aXenBiceps™
W wersji testowej Windowsa 10 zadebiutowała nowa opcja, która pozwala jeszcze bardziej kontrolować aktualizacje systemu. Mowa tutaj o funkcji opóźnienia aktualizacji z Windows Update.
Najnowszy system Microsoftu pozwalał już wcześniej odroczyć aktualizacje, ale nie było to dostępne dla użytkowników wersji Home. W przyszłej dużej aktualizacji systemu ma się to zmienić. Użytkownicy otrzymają opcję odroczenia aktualizacji do 7 dni w wersji Home. Żadnych zmian dotyczących opóźnień aktualizacji nie wprowadzono w wersjach takich jak Pro, Education itp.
 

 
Prawdopodobnie Microsoft zdecydował się na taki ruch ze względu na ostatnią aktualizację Windows 10 October 2018 Update, która miała problem ze znikającymi plikami i ostatecznie premierę aktualizacji przesunięto na następny miesiąc.
Premiera nowej aktualizacji ma się pojawić tą wiosną.
Informacje oraz grafika: Centrumxp.pl

daav

UFC 232

Dodany przez daav, w Sport,

Za nami szlagierowo zapowiadająca się gala UFC 232 która wstępnie miała odbyć się w Las Vegas, lecz z powodu wykrycia w organizmie Jona "Bones" Jonesa (23-1, 1 NC) Metabolity Turinabolu gala została na tydzień przed rozpoczęciem przeniesiona do Los Angeles. Głównym powodem był brak licencji od Komisji Sportowej Stanu Nevada na walkę z Alexandrem Gustafssonem o pas podczas UFC 232 w Las Vegas, 29 grudnia. W głównej mierze skupimy się na 5 głównych walkach gali.
 
Jones vs. Gustafsson II
W walce wieczoru wracający na tron mistrzowski wagi półciężkiej Jon Jones (23-1) ponownie pokonał Alexandra Gustafssona (18-5) przez techniczny nokaut w 3 rundzie. Walka od początku układała się po myśli Jones'a, dużą role odegrały kopnięcia na kolano które sprawiły nie lada problemy szwedowi. Gustafsson próbował odpowiadać lowkingami oraz prostymi, ale Amerykanin dobrze kontrował dystans. Fakt szwed był agresywniejszy ale nie był szczególnie aktywny, wyprowadzając niewiele ataków. Drugą rundę ładnymi ciosami rozpoczął Maueler inkasując przy tym kilka mocnych kopnięć frontalnych na korpus. Szwed napierał od początku drugiej rundy, dosięgnął cofającego się chwilami nieco chaotycznie, z wyprostowanymi rękami Bonesa kilkoma dobrymi prostymi. Walkę jednak przerwano na chwilę z powodu przypadkowych palców w oko autorstwa Szweda. Jones zaczął jednak w ostatnich dwóch minutach odgryzać się rywalowi świetnymi kopnięciami na wszystkich poziomach, jednym z niskich na wysokości łydki nawet naruszając Szweda. Amerykanin wyraźnie zaczął łapać wiatr w żagle. Po dwóch dobrych lewych z obu stron na otwarcie trzeciej rundy Jones ruszył do ostrego obalenia – i tym razem je sfinalizował, układając Gustafssona na plecach. Zaatakował łokciami następnie torując sobie drogę do półgardy, potem do pozycji bocznej a następnie unieruchamiając rywala na boku. Rozpuścił kanonadę uderzeń z góry, zmuszając sędziego do przerwania walki.
 
 Nunes vs. Cyborg
W co-main evencie Amanda Nunes (17-4) zdobyła drugi pas mistrzowski – tym razem wagi piórkowej – demolując faworyzowaną Cris Cyborg (20-2) w ledwie 51 sekund. Od początku pojedynku Cyborg ruszyła do ostrego ataku ale szybko została skarcona srogim lowkingiem na wysokości łydki. Trafiła Nunes mocnym prawym, wchodząc potem z zamkniętą na siatce rywalką w ostre wymiany. Mistrzyni 135 funtów – znacznie szybsza – okrutnie naruszyła ją jednak kombinacją lewego i prawego. Cris Cyborg, niewiele kalkulując, nie zamierzała jednak się cofać, wdając się w kolejne szalone wymiany. Chwiejąc się, inkasowała jednak bombę za bombą, choć wracała na nogi, próbowała oddawać, szukać obalenia. Sędzia był gotowy do przerwania walki, ale Cyborg nadal walczyła. Do czasu – w końcu Nunes zdzieliła ją potężnym prawym zamachowym, posyłając krajankę na deski. Po przegranej walce Cris Cyborg w jednym z wywiadów zapowiedziała, że interesuje ją tylko i wyłącznie rewanż z Nunes natomiast sternik i głównodowodzący Dana White podszedł do słów Cyborg z dużym dystansem. Takie podejście ze strony szefa zdecydowanie nie przypadło do gustu zdetronizowanej w sobotę Brazylijce. Cyborg wygrała pod sztandarem UFC pięć pierwszych walk, zdobywając w trzeciej złoto 145 funtów, które obroniła dwukrotnie, zanim straciła je w sobotę na rzecz Nunes. 
 
Chiesa vs. Condita
Michael Chiesa (14-4) rozpoczął przygodę z kategorią półśrednią od spektakularnego poddania na Carlosie Condicie (30-13) podczas gali UFC 232 w Los Angeles. Walka od początku pierwszej rundy była dość wyrównana z małą przewagą Carlosa Condity. Dużą role odegrała tutaj walka w parterze na korzyść Chiesy ale bliski zakończenia pojedynku był Condita który zaskoczył balachą z pleców. Chiesa zdołał się jednak wykaraskać, ale Condit wrócił na nogi. Na krótko jednak, bo Michael Chiesa błyskawicznie ponownie położył go na plecach – ale tam Urodzony Zabójca swoim zwyczajem doprowadził do szalonej kotłowaniny. Obaj zdzielili się kilkoma dobrymi uderzeniami. Początek drugiej rundy należał do Chiesy, który kilkoma ciosami zdzielił Condita, następnie przechwytując jego kopnięcie i kładąc go na plecach. Tam Carlos znów poszukał ostrej kulanki, ale tym razem Maverick złapał kimurę – ułożył sobie Condita i wykorzystując potem jedną tylko rękę i ciężar swojego ciała, zmusił utytułowanego rywala do odklepania. 
Michael Chiesa przerywa w ten sposób czarną serię dwóch porażek, zadając piątą z rzędu Carlosowi Conditowi. Po zwycięstwie Maverick wyzwał do walki Neila Magny’ego.
 
Anderson vs. Latifi
Po pierwszej minucie ważnej dla układu sił w wadze półciężkiej walki Ilira Latifiego (14-6) z Coreyem Andersonem (12-4), w której nie działo się wiele, Sledgehammer zdzielił rywala dwoma atomowymi lowkingami na wysokości łydki. Szwed poszukał obalenia, wysoko wynosząc Amerykanina, ale ten zaprezentował doskonały balans. Anderson zainkasował kolejne atomowe lowkingi na wysokości łydki, co zaczęło wyraźnie mu przeszkadzać. Cały czas pozostawał jednak w grze, odgryzając się Latifiemu. Szwed zdzielił go jeszcze kilkoma dobrymi ciosami, ale w każdą szarżę wkładał maksimum wysiłku, w końcówce rundy ciężko już oddychając. Początek drugiej odsłony należał już zdecydowanie do znacznie żwawszego Amerykanina, który napierał, ostrzeliwał rywala kopnięciami, świetnie stopował jego zapędy zapaśnicze. Sledgehammer miał swoje momenty, kilka razy trafiając Andersona czysto, szczególnie na rozerwanie klinczu. Szczęka Amerykanina spisywała się jednak zaskakująco dobrze. W pierwszej połowie ostatniej rundy to ciężko oddychający Latifi prezentował się lepiej – był na wstecznym, ale krótkimi zrywami notował sporo sukcesów, dosięgając Andersona z ciosami. W drugiej części to Amerykanin wyglądał lepiej, w końcu rozpuszczając kilka razy ręce i nogi. Sędziowie nie mieli wątpliwości, punktując zgodnie 29-28 dla odnoszącego trzecie z rzędu zwycięstwo Coreya Andersona.
 
Volkanovski vs. Mendes
Na otwarcie karty głównej Alex Volkanovski (19-1) odniósł najcenniejsze zwycięstwo w karierze pomimo pewnych problemów w drugiej rundzie ubijając Chada Mendesa (18-5). Obaj zawodnicy rozpoczęli spokojnie, odwołując się do lowkingów. Na początku Mendes był agresywniejszy, ale z czasem to Volkanovski zaczął ustawiać Amerykanina na siatce, miał jednak problemy z dosięgnięciem go uderzeniami. Z czasem jednak Australijczyk zaczął łapać wiatr w żagle. Wybronił się przed próbą obalenia ze strony rywala, następnie częstując go kilkoma dobrymi jabami. Mendes był mocno nastawiony na potężne sierpy, czasami w 2-3 uderzeniowych kombinacjach na głowę i korpus. W końcówce zdołał na chwilę przewrócić Australijczyka, ale ten szybko wrócił na nogi. Początek drugiej odsłony należał do agresywniejszego Australijczyka, ale Amerykanin w końcu dosięgnął go kilkoma bombami – naruszył go, a potem ruszył do ostrego ataku, posyłając rywala na deski. Ruszył z ostrą szarżą, ale Volkanovski przetrwał i sam przeszedł do falowych ataków! Ustawił Mendesa na siatce, tam ostrzeliwując go okrutnie, ale Amerykanin uratował się obaleniem – tylko jednak na chwilę, bo Volkanovski wrócił na nogi, tam ponownie ruszając do szarży. Ostatecznie Volkanovski posłał na deski Mendesa kombinacją lewego na korpus i prawego na głowę, dopełniając dzieła zniszczenia uderzeniami z góry. Dla Australijczyka jest to szóste z rzędu zwycięstwo. Po walce rzucił wyzwanie mistrzowi Maxowi Hollowayowi, nie szczędząc mu co prawda komplementów, ale też nie mając wątpliwości, że stanowiłby dla niego ogromny problem.
 
Wyniki UFC 232
Walka wieczoru
205 lbs: Jon Jones (23-1) pok. Alexandra Gustafssona (18-5) przez TKO.
Co-main event
145 lbs: Amanda Nunes (17-4) pok. Cris Cyborg (20-2) przez KO.
Karta główna
170 lbs: Michael Chiesa (14-4) pok. Carlosa Condita (30-13) przez poddanie (kimura).
205 lbs: Corey Anderson (12-4) pok. Ilira Latifiego (14-6) jednogłośną decyzją.
145 lbs: Alex Volkanovski (19-1) pok. Chada Mendesa (18-5) przez TKO.
Karta wstępna
265 lbs: Walter Harris (12-7) pok. Andreia Arlovskiego (27-18) niejednogłośną decyzją.
145 lbs: Megan Anderson (8-3) pok. Cat Zingano (10-4) przez TKO.
135 lbs: Petr Yan (11-1) pok. Douglasa Andrade (25-3) przez (T)KO (przerwanie narożnika).
155 lbs: Ryan Hall (7-1) pok. BJ-a Penna (16-13-2) przez poddanie (skrętówka).
UFC Fight Pass
135 lbs: Nathaniel Wood (15-3) pok. Andrego Ewella (14-5) przez poddanie.
185 lbs: Uriah Hall (14-9) pok. Bevona Lewisa (6-1) przez KO.
170 lbs: Curtis Millender (17-3) pok. Siyara Bahadurzadę (24-7-1) jednogłośną decyzją.
135 lbs: Montel Jackson (7-1) pok. Brian Kelleher (19-10) przez poddanie.
 
Jednym zdaniem:
Oglądanie kulanek z udziałem Carlosa Condita to prawdziwa przyjemność – ale poddanie, jakim skarcił go Michael Chiesa… klękajcie narody! Nathaniel Wood zaprezentował się bardzo dobrze, znacznie lepiej niż w debiucie – być może z czasem utoruje sobie drogę do TOP 10 wagi koguciej Pod względem kondycji i defensywy zapaśniczej Curtis Millender ma jeszcze sporo pracy, ale… Jest potencjał! Oj, jest!  
źródła: 1, 2, 3
 
 

fr0zen

LEGO Lord Of The Rings za darmo!

Dodany przez fr0zen, w PC,

Kolejna odsłona gry LEGO do zgarnięcia za darmo!
 
By to zrobić należy:
1. Odwiedzić tę stronę *KLIK*
2. Kliknąć "GET THE GAME", następnie " GET IT NOW,".
3. Zapisać się do newslettera.
4. Zalogować się na swoją pocztę, a dalej kierować się instrukcjami z maila.
 
OFERTA TRWA DO 22:00/22.12.2018

LemoN

Czy upadek Wisły Kraków jest przesądzony?

Dodany przez LemoN, w Sport,

Wisła Kraków to trzynastokrotny Mistrz Polski. Zasłużony klub stanął na skraju bankructwa w momencie kiedy ogłoszono umowę na prawa telewizyjne wartą ponad 250 mln złotych.
 
W czwartek, po zapoznaniu się z wynikami audytu z chęci przejęcia Wisły wycofali się Wojciech Kwiecień, Wiesław Włodarski, Antrans i Dasta Invest. Inwestorzy chcieli przejąć klub jednak okazało się że zadłużenie klubu wynosi więcej niż podawane 30 mln złotych. Jedynym ratunkiem dla klubu jest zagraniczny inwestor. Pytanie brzmi - Czy znajdzie się taki który będzie chciał spłacić klub?
 
Jeśli klub w najbliższym czasie nie spłaci zaległości, to nie dostanie licencji na grę w ekstraklasie i zostanie zdegradowany najprawdopodobniej do IV ligi.
 

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.